o. Pawlukiewicz Krzysztof

Pawlukiewicz, Krzysztof, Miedzyrzec Podl, Siedlce, - 63 82 83 88 89

Pracuje w MAD


 
04.03.2008.

 Jako misjonarz werbista przybyl na Madagaskar 4 IX 1992. Po roznych funkcjach i zajeciach typowo duszpasterskich, badz to jako klasyczny misjonarz w buszu w dystrykcie Vohilava, badz w Mananjary jako budowniczy Domu Regionalnego i jako jego Rektor, w koncu O. Krzysztof Pawlukiewicz trafil na nietypowa placowke misyjna.... do siedziby malgaskich Biskupow, do Antananarivo. CEM- Konferencja Episkopatu Madagaskaru, to nazwa instytucji koscielnej, w ktorej od 2002 O. Krzysztof pelni swoja nietypowa sluzbe misyjna.

Siedziba Biskupow w stolicy ma swoj szczegolny charakter. Glownie to tutaj kilka razy w roku wszyscy Biskupi Czerwonej Wyspy gromadza sie reflektujac i podejmujac roznego rodzaju decyzje odnoszace sie do calego Kosciola Katolickiego Madagaskaru. Prawie kazdego dnia ktorys z Biskupow z odleglych czesto diecezji przewija sie przez ten Dom Episkopatu, badz aby odpoczac, popracowac w ciszy, odetchnac troche chlodniejszym powietrzem, podleczyc sie, zalatwic wszelkie formalnosci, bilety i podroze krajowe badz zagraniczne itd. Lista bylaby dluga...

 W swojej oficjalnej funkcji jako Sekretarz Administracyjny Episkopatu, mimo swojego nadar mlodego wieku, O. Jako misjonarz werbista przybyl na Madagaskar 4 IX 1992. Po roznych funkcjach i zajeciach typowo duszpasterskich, badz to jako klasyczny misjonarz w buszu w dystrykcie Vohilava, badz w Mananjary jako budowniczy Domu Regionalnego i jako jego Rektor, w koncu O. Krzysztof Pawlukiewicz trafil na nietypowa placowke misyjna.... do siedziby malgaskich Biskupow, do Antananarivo. CEM- Konferencja Episkopatu Madagaskaru, to nazwa instytucji koscielnej, w ktorej od 2002 O. Krzysztof pelni swoja nietypowa sluzbe misyjna.  Krzysztof jest tym co w jezyku malgaskim wyraza sie jako „ray-aman-dreny” tzn. „ojciec i matka..” Domu Biskupiego. To bardzo syntetyczne a zarazem sympatyczne okreslenie kogos, kto opiekuje i troszczy sie o zycie drugiej osoby. Takim mlodym „ray-aman-dreny” jest O. Krzysztof dla wszystkich Biskupow w siedzibie Episkopatu.

 Jako misjonarz werbista przybyl na Madagaskar 4 IX 1992. Po roznych funkcjach i zajeciach typowo duszpasterskich, badz to jako klasyczny misjonarz w buszu w dystrykcie Vohilava, badz w Mananjary jako budowniczy Domu Regionalnego i jako jego Rektor, w koncu O. Krzysztof Pawlukiewicz trafil na nietypowa placowke misyjna.... do siedziby malgaskich Biskupow, do Antananarivo. CEM- Konferencja Episkopatu Madagaskaru, to nazwa instytucji koscielnej, w ktorej od 2002 O. Krzysztof pelni swoja nietypowa sluzbe misyjna. Jego praca polega glownie na tym,aby byc obecnym i dyspozycyjnym dla kazdego kto odwiedza te siedzibe ze wzgledow oficjalnych badz innych. Jako wspolbracia  zartujemy na temat Krzyska, ze ten to ma przysiad, nie latwo go ruszyc z miejsca. Z pewnoscia to jego charyzmat goscinne przyjmowanie i zajmowanie sie przychodzacymi. Przez dom przewija sie tez sporo pracownikow rzadowych, misjonarzy i misjonarek, przelozonych koscielnych,turystow, ktorzy szukaja w miare taniego i bezpiecznego zakwaterowania. Obecnosc Krzyska jest opatrznosciowa rowniez dla nas, werbistow. Nie majac jeszcze naszego wlasnego Domu Misyjnego z koniecznosci zawsze jadac do stolicy trafiamy do Episkopatu. Tutaj zawsze mozemy liczyc na serdeczne przyjecie.

To szczegolna forma poslugiwania. Wymaga wiele cierpliwosci i dyplomacji. Cierpliwosci bowiem kazdego dnia dzwonia setki telefonow i dziesiatki ludzi szuka cie kazdego dnia. Wiekszosc misjonarzy kazdej narodowosci udajac sie na wakacje, badz przybywajac po raz pierwszy z koniecznosci musi zapukac do biura O. Krzyska. Majac upowaznienia biskupie wypisuje roznej masci dokumenty w imieniu Episkopatu, ulatwia zainstalowanie sie nowych Zgromadzen na Madagaskarze, pomaga zalatwic wizy wjazdu i pobytu, zalatwia bilety i rezerwacje lotnicze, ratuje w powiklaniach administracyjnych itd. Wielu misjonarzy zawdziecza mu wybawienie w problemach paszportowych.

Poza tym czuwa nad ekonomia Episkopatu. Dzieki swojej przedsiebiorczosci udalo mu sie odnowic siedzibe biskupia, Jako misjonarz werbista przybyl na Madagaskar 4 IX 1992. Po roznych funkcjach i zajeciach typowo duszpasterskich, badz to jako klasyczny misjonarz w buszu w dystrykcie Vohilava, badz w Mananjary jako budowniczy Domu Regionalnego i jako jego Rektor, w koncu O. Krzysztof Pawlukiewicz trafil na nietypowa placowke misyjna.... do siedziby malgaskich Biskupow, do Antananarivo. CEM- Konferencja Episkopatu Madagaskaru, to nazwa instytucji koscielnej, w ktorej od 2002 O. Krzysztof pelni swoja nietypowa sluzbe misyjna.  dorzucic jedno pietro, udoskonalic funkcjonowanie domu. Nie bez przypadku Sekretarz Episkopatu, Arcybiskup Antananarivo poprosil Przelozonych SVD na Madagaskarze o przedluzenie kontraktu z O. Krzysztofem. 

Przez Episkopat w stolicy przewija sie tez sporo Polakow, misjonarzy, wolontariuszy czy turystow. Krzysztof jest tym ogniwem laczacym wielu. Na codzien O. Krzysztof odprawia msze sw. w Kaplicy Episkopatu do ktorej sciaga wiele osob. Szczegolnie w niedziele jest to mozajka narodowosci. Poniewaz jest to jedno z nielicznych miejsc, gdzie msza jest po francusku, sprawna, z przygotowana liturgia i dobrym kazaniem. Spotkac tu mozna rodziny ambasadorow, pracownikow roznych Organizacji miedzynarodowych, czy pobozniejszych turystow. Kaplica peka w szfach. Niedawno ja poszerzono, ale ciagle nie starczy miejsca, wielu w korytarzu wysluchuje mszy sw. Liturgia  kazdej niedzieli jest przygotowane przez inna grupe. Czuje sie swojska rodzinna i miedzynarodowa atmosfere. Czesto sa to biskupi,ktorzy przewodnicza mszy swietej, ale zwykle to Krzysztof ze swoim kolega Alenem, sa duszpasterzami tej niezwyklej wspolnoty.

 Jako misjonarz werbista przybyl na Madagaskar 4 IX 1992. Po roznych funkcjach i zajeciach typowo duszpasterskich, badz to jako klasyczny misjonarz w buszu w dystrykcie Vohilava, badz w Mananjary jako budowniczy Domu Regionalnego i jako jego Rektor, w koncu O. Krzysztof Pawlukiewicz trafil na nietypowa placowke misyjna.... do siedziby malgaskich Biskupow, do Antananarivo. CEM- Konferencja Episkopatu Madagaskaru, to nazwa instytucji koscielnej, w ktorej od 2002 O. Krzysztof pelni swoja nietypowa sluzbe misyjna. Oprocz administracji O. Krzysiek jest dyspozycyjny do porady duchowej. Kazdego dnia ktos prosi go o spowiedz,o rozmowe. Mimo licznych administarcyjnych obowiazkow nie odmawia. Ten kto potrzebuje ksiedza jest pewny, ze na pewno zastanie O. Krzysztofa. To wlasnie charyzmat Krzyska, on po prostu tam jest...

Dzieki kontaktom Krzyska bylo latwiej i namWerbistom otrzymac nowa placowke misyjna w stolicy, w Antananarivo. Do jego normalnych obowiazkow nalezy reprezentowanie Episkopatu w roznych Biurach rzadowych, u ministrow, u prezydenta itp. Nie wspomne juz o Nuncjaturze Apostolskiej.

To taka specyficzna forma sluzby misyjnej, dyplomatyczna, administracyjna, na pewno nieodzowna. Mimo ze ciagle jest na swieczniku, Krzysiek nic nie stracil ze swojej prostoty i bezposredniosci. Bowiem na pierwszym miejscu czuje sie misjonarzem, ktory poslany jest, aby sluzyc.

za: http://www.svd-mad.org/content/view/22/25/lang,pl/