o. Sylwester Pietruszka
urodzony: 01.01.1907 r.
święcenia kapłańskie w roku 1937 dnia 19 sierpnia.
zmarł: 01.07.1993 r. - (86 lat) - pochowany w Rybniku
Werbistowscy świadkowie wiary: O. Sylwester Pietruszka SVD (1907-1993)
„Bóg dał siły i Jemu dziękując, trzeba działać aż do końca”.
Sylwester urodził się 1 stycznia 1907 r. w Komornikach k. Prudnika, w rodzinie Karola i Augusty z domu Zok. Rodzina Pietruszków utrzymywała się z pracy w gospodarstwie rolnym. Dzieciństwo Sylwestra było trudne. Gdy jego ojciec zginął na wojnie w 1918 r., na niego i jego starszego brata spadł obowiązek pracy na roli. Po ukończeniu szkoły podstawowej w rodzinnej miejscowości, dzięki werbiście, o. Łazarkowi, wstąpił 12 kwietnia 1920 r. do prowadzonego przez werbistów niższego seminarium w Domu św. Krzyża w Nysie.
Po pomyślnym złożeniu egzaminu maturalnego, w 1929 r. wstąpił do werbistowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Domu św. Gabriela w Mödling k. Wiednia. W latach 1932-1934 przerwał studia i leczył się na płuca w Szwajcarii. Po kuracji w 1934 r. kontynuował studia teologiczne w seminarium w Domu św. Gabriela. 1 maja 1936 r. złożył tam wieczystą profesję zakonną, 22 maja 1937 r. otrzymał świecenia diakonatu, a 19 września tegoż roku przyjął świecenia kapłańskie z rąk kard. Teodora Innitzera. Prymicje w rodzinnej miejscowości odprawił w roku następnym.
Otrzymał przeznaczenie do Domu św. Krzyża w Nysie. W tamtejszym niższym seminarium uczył geografii i języka niemieckiego. Udzielał się też duszpastersko. Nowy etap w życiu o. Sylwestra zaczął się po zamknięciu niższego seminarium przez hitlerowców w 1940 r. Pionierski początek miał miejsce w tworzącej się parafii pw. św. Małgorzaty w Bytomiu. W 1942 r. o. Sylwester został mianowany wikariuszem w parafii pw. św. Barbary w Bytomiu. Najwięcej czasu poświęcał tam sodalicji mariańskiej, nie zaniedbując jednak i innych grup, które zorganizował. W tym czasie przeżył zdobycie Bytomia przez wojska radzieckie ze wszystkimi okropnościami.
Po wyzwoleniu w 1945 r. o. Sylwester skierowany został do Domu św. Krzyża w Nysie, gdzie objął duszpasterstwo w kościele przyklasztornym. Jako ekonom domu zajął się także i gospodarstwem w pobliskich Głubczycach. W 1948 r. skierowano go na urząd ekonoma Domu św. Wojciecha w Pieniężnie. W 1949 r. przeniesiono go do Domu św. Stanisława Kostki w Chludowie k. Poznania, gdzie pełnił funkcję przełożonego lokalnej wspólnoty i wychowawcy braci nowicjuszy. W lipcu 1951 r. mianowano go rektorem Wyższego Misyjnego Seminarium Duchownego Księży Werbistów w Pieniężnie. Równocześnie pełnił obowiązki proboszcza parafii Pluty oraz dziekan dekanatu pieniężnieńskiego. Po trzyletnim okresie w Pieniężnie został przeniesiony do Domu Najświętszego Serca pana Jezusa w Bruczkowie Wielkopolskim. W grudniu 1954 r. został kapelanem u sióstr urszulanek w Rybniku. Od 1956 r. przez blisko piętnaście lat był proboszczem w parafii pw. Wszystkich Świętych w Chludowie. Dalsza jego droga duszpasterska wiodła przez Bytom, gdzie pomagał w werbistowskie parafii i obsługiwał dom starców. Następnym etapem było Jastrzębie, gdzie został kapelanem sióstr Miłości Bożej, sióstr boromeuszek oraz Domu Opieki dla Małych Dzieci. W 1979 r. jako emeryt został przeniesiony do Domu Królowej Apostołów w Rybniku, gdzie mógł w całej pełni wykorzystać swoje dotychczasowe doświadczenie duszpasterskie i budowlane przy budowie tamtejszego kościoła. Działał aż do marca 1993 r. W marcu tegoż roku miał wylew. Odtąd już nie mógł normalnie mówić, ani chodzić.
O. Sylwester Pietruszka zmarł 1 lipca 1993 r. Zgodnie z życzeniem jego doczesne szczątki spoczęły na rybnickim cmentarzu w grobie ś. p. o. Józefa Glinki SVD, któremu kiedyś służył do mszy św. prymicyjnej.
Oprac.: O. Janusz Brzozowski SVD