o. Bronisław Trafas SVD

urodzony: 16.08.1925

Święcenia: 23 sierpnia 1953 - Pieniężno

zmarł: 10.07.2015 - (90 lat)

 

 

 

Werbistowscy świadkowie wiary: o. Bronisław Trafas SVD (1925-2015)

Ziemia argentyńska stała się jego drugą Ojczyzną na pięćdziesiąt cztery lata.

Bronisław urodził się 16 sierpnia 1925 r. w Strzeszynie pod Poznaniem, w rodzinie Jana Trafasa i Bronisławy z domu Czarnecka. Po zakończeniu nauki w szkole podstawowej, zamierzał jesienią 1939 r. wstąpić do werbistwoskiego niższego seminarium, jednak wybuch II wojny światowej udaremnił ten jego zamiar na kilka lat. Bronisław pozostał jednak wierny swemu misyjnemu powołaniu.

Zaraz po przejściu frontu, w kwietniu 1945 r., zgłosił się do werbistowskiego Domu św. Stanisława Kostki w Chludowie pod Poznaniem, skąd skierowano go wraz z kilkoma kolegami do działającego w Domu Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bruczkowie werbistowskiego niższego seminarium. Przez rok uzupełniał tam wiedzę z zakresu szkoły średniej. Po pomyślnym zakończeniu nauki, 8 września 1946 r. rozpoczął nowicjat zakonny w Domu św. Stanisława Kostki w Chludowie. Od 1948 r. kontynuował studia w Wyższym Seminarium Duchownym Księży Werbistów mieszczącym się w Domu św. Wojciecha w Pieniężnie. Tam 8 września 1952 r. złożył w kościele seminaryjnym wieczystą profesję zakonną. 21 grudnia tegoż roku przyjął święcenia diakonatu, a 23 sierpnia 1953 r. otrzymał święcenia kapłańskie.

Po prymicjach wrócił jeszcze na rok do Pieniężna, celem dopełnienia studiów teologicznych. Następnie pracował duszpastersko w parafiach: Gliwice - Sośnica, Górna Grupa, Rybnik, ponownie Górna Grupa i na koniec w Pieniężnie. Po latach oczekiwania, niespodziewanie otworzyła się przed nim możliwość wyjazdu do Argentyny. 23 lutego 1961 r. pożegnał ziemię ojczystą i wyjechał do Włoch, skąd na statku „Juliusz Cezar” wyruszył do Argentyny. Po trzech tygodnia rejsu dotarł szczęśliwie 27 marca 1961 r. do portu w Buenos Aires. Od tej chwili ziemia argentyńska stała się jego drugą Ojczyzną na pięćdziesiąt cztery lata.

Został skierowany do pracy misyjnej w prowincji Misiones, która przyjęła go bardzo życzliwie. Pierwszą jego placówką była parafia w Apostoles, gdzie pomagał o. Ludwikowi Widerze SVD. W kolejnych latach pracował w następujących parafiach: Azara (1964-1967), Bonpland-Puerto de Libertad (1967-1984), Fatima ­Santo Pipo-Fatima (1984-1989), Campo Grande (1989-1990), Fatima (1990-1992) i Jardin de America (1992). Na wszystkich tych placówkach poświęcał się również pracy wśród polonii, gdyż były to wszystko miejsca, w których licznie osiedlili się polscy emigranci w XIX i XX wieku. Na parafii w Bonpland w sposób szczególny zaangażował się w pracę katechetyczną. Przygotował dzieci do pierwszej komunii św., młodzież do bierzmowania, a dorosłych do sakramentu małżeństwa. Sam opracowywał dla wszystkich tych grup pomoce katechetyczne. W trakcie lat swej pracy duszpasterskiej regularnie odwiedzał rodziny katolickie w podległych mu parafiach, aby uchronić je od wpływu wszechobecnych sekt. Wszędzie służył pomocą chorym i potrzebującym. Wszyscy podziwiali jego gorliwość apostolską, szczególne nabożeństwo do Matki Najświętszej, głębokie życie duchowe oraz optymistyczną wizję świata i nigdy go nie opuszczający dobry humor.

Ostatnie lata życia o. Bronisław dużo cierpiał z powodu szybko postępującej choroby nowotworowej. Przeszedł kilka nieudanych operacji. Zmarł nagle 10 lipca 2015 r. w Garupa. Jego doczesne szczątki spoczęły 11 lipca 2015 r. na werbistowskim cmentarzu w Miguel Lanus w prowincji Missiones.

Oprac.: O. Janusz Brzozowski SVD