o. Tyrpak Marian SVD (1935 - 2011)

Chyba niewielu werbistom przydarzyło się, by urodzili się i zmarli w tym samym mieście. Powołanie misyjne sprawia, że większość z nich umiera w krajach swego przeznaczenia misyjnego, a zatem często w bardzo egzotycznych miejscach. Taka przygoda spotkała jednak śp. o. Mariana Tyrpaka. Urodził się w wielce czcigodnym i świętym mieście-Starym Sączu, w domu rodzinnym, 8 sierpnia 1935 r. i zmarł tam 17 czerwca 2011 r. w domu zakonnym, którego był przełożonym.
Rodzicami Mariana Tyrpaka byli Łukasz i Władysława z domu Janczura. Marian miał dziesięcioro rodzeństwa, z którego dwoje zmarło we wczesnym dzieciństwie. Z powodu wojny szkołę podstawową rozpoczął z opóźnieniem, miał już 10 lat, a ukończył ją w 1952 r. Ciężka sytuacja materialna w domu rodzinnym spowodowała, że zaraz po szkole podstawowej podjął pracę zarobkową jako listonosz. Naukę kontynuował w liceum dla pracujących. Maturę uzyskał w 1956 r., po czym natychmiast poszedł do Seminarium Duchownego Hosianum w Olsztynie. Tam, pod wpływem kontaktów z Misyjnym Seminarium Duchownym Księży Werbistów w Pieniężnie, obudziło się w nim powołanie misyjne i jeszcze w trakcie pierwszego roku studiów w Hosianum przeszedł do Pieniężna. Nowicjat rozpoczął 4 stycznia 1957 r. Całą formację misyjno-zakonną odbył w Pieniężnie, gdzie 10 maja 1964 r. otrzymał święcenia kapłańskie.
Pierwszy rok po święceniach spędził w Bytomiu w Domu Misyjnym św. Małgorzaty, gdzie zaliczył obowiązujący wówczas neoprezbiterów zakonnych kurs pastoralny. Po nim został skierowany do pracy duszpasterskiej w dekanacie Widuchowa n. Odrą, w ówczesnej diecezji gorzowskiej. Przepracował tam dwa lata, a następne dwa w Pieniężnie w charakterze referenta misyjnego. W 1969 r. został przeznaczony do Domu Misyjnego św. Krzyża w Nysie, gdzie przebywał niemal 30 lat. Swoją posługę tam rozpoczął w referacie misyjnym. Od 1976 r. zajmował stanowisko ekonoma domowego. Jego dziełem jest m.in. zbudowanie od nowa domu istniejącego od czasów św. Arnolda Janssena (1892), zwanego „Owczarnią", jako Domu Misyjnego Dobrego Pasterza, który pierwotnie miał służyć jako dom rekolekcyjny. Jednak z powodu licznych powołań w Polskiej Prowincji Księży Werbistów przeniesiono tam w 1981 r. Wydział Filozoficzny Misyjnego Seminarium Duchownego z Pieniężna. Po 18 latach wydział ten powrócił do Pieniężna, a w Nysie powstało Centrum Duchowości. W latach 1998-2000 o. Tyrpak był ekonomem domowym w Domu Misyjnym św. Józefa w Górnej Grupie. Potem powrócił do Nysy, a 1 grudnia 2004 r. został mianowany administratorem, a następnie prezesem Domu Misyjnego św. Kingi w Starym Sączu.
O. Marian Tyrpak był człowiekiem bardzo pracowitym i serdecznym. Pozostawił 55 skoroszytów z homiliami i materiałami do kazań i konferencji. Z okresu jego wczesnej działalności w charakterze referenta misyjnego „uratował" cały karton przeźroczy, które stanowiły kiedyś materiał ilustracyjny do prelekcji misyjnych.
Pogrzeb o. Mariana miał dwie stacje. 21 czerwca o godz. 8.00 żegnała swego parafianina parafia św. Elżbiety w Starym Sączu, a o godz. 15.00 odprawiona została druga Msza św. pogrzebowa w Nysie. Spoczął na werbistowskim cmentarzu związanym z Domem Misyjnym św. Krzyża w Nysie. Niech odpoczywa w pokoju.

Alfons Labudda SVD - Misjonarz 12/2011, str 32