o. Andrzej Piasecki

33 lata na misjach

Pozdrawiam Was serdecznie z gorącej Brazylii! Czas mojego pobytu na misjach przekroczył 33 lata! Pracowałem w różnych stanach Brazylii: Parana, Rio Grande do Sul, Santa Catarina i obecnie znów Parana, a ściślej - Sao Jose dos Pinhais, odległe o 12 km od stolicy stanu, Kurytyby. Dawniej te okolice były zamieszkane w dużym procencie przez polskich emigrantów, a teraz mamy tu mieszankę ras: wszyscy przyjechali za chlebem.
Moja parafia leży na peryferiach miasta i zamieszkują ją w większości ludzie biedni, ale otwarci na Boga i Jego Słowo. To parafia młoda, licząca zaledwie 21 lat. Kiedy tu przyszedłem, a było to 10 lat temu, za kościół parafialny służyła stara kaplica, która z powodu szybkiego wzrostu demograficznego stała się za mała. Trzeba było pomyśleć o budowie kościoła. Zaczęliśmy zbierać pieniądze. W styczniu 2004 r. odważyliśmy się rozpocząć budowę. Parafianie pomagają, jak mogą. Budujemy własnymi siłami. Jeżeli Bóg pozwoli, w tym roku w uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej odprawimy pierwszą Mszę św. w nowo wybudowanym kościele. Patronką naszej parafii jest właśnie Czarna Madonna z Częstochowy.
Naszym wielkim pragnieniem jest, aby uroczystościom związanym z poświęceniem świątyni towarzyszył nowy obraz Matki Boskiej Częstochowskiej poświęcony na Jasnej Górze. Poświęcenie obrazu odbędzie się podczas V Misyjnego Spotkania i dziękczynnego czuwania modlitewnego Rodziny Arnoldowej na Jasnej Górze 29 i 30 kwietnia w Kaplicy Cudownego Obrazu, które zaplanowano w związku ze 130-leciem istnienia Zgromadzenia Słowa Bożego...


o. Andrzej Piasecki SVD, Brazylia

za: czasopismo "Misjonarz", nr 5, maj 2006, str 32