O. Edward Jan Michowski

Ur. 13.10.1949 w Kwidzynie (Diecezja Warmińska, obecnie – Elbląska).

Wykształcenie podstawowe i średnie – w rodzinnym mieście; absolwent - dawnego Gimnazjum Polskiego – I LO im. Władysława Gębika.

W Zgromadzeniu Słowa Bożego od 1967; I śluby – 8.09.1969, wieczyste – 8.09.1973.

Święcenia kapłańskie przyjęte 23.06.1974.

W latach 1975 – 1990 – życie i praca misyjna w Ghanie (w tym czasie w latach 1982 – 1985 studia z duchowości na CTU i ISL w Chicago) - „bush missionary” (Parafia św. Jana Chrzciciela, Akim-Ofoase i Parafia św. Jana Chrzciciela, Anyinam – obie – wtedy w Diecezji Accra, obecnie - Koforidua) oraz praca formacyjna i rekolekcyjna (Freinademetz House, Tamale; Centre for Spiritual Renewal, Kumasi).

Po powrocie do Polskiej Prowincji (luty 1990): Dom Misyjny w Warszawie (Przełożony Delegowany – luty 1990 – listopad 1992) i Kleosinie – luty 1993 – czerwiec 1997 (pomoc duszpasterska, posługa rekolekcyjna i praca redakcyjna – red. naczelny kwartalnika misjologiczno-religioznawczego NURT SVD).

W latach 1997 – 1999 – dwuletni pobyt w Kenii: Philosophy Centre, Nairobi-Otiende.

Od 9.09.1999 do 6.03.2010 - w Domu Misyjnym św. Małgorzaty w Bytomiu.

Praca pastoralna i rekolekcyjna.

Oficjalne przeniesienie do Domu Misyjnego św. Arnolda Janssena w Laskowicach – grudzień 2009; zamieszkanie – 7.03.2010.

Nieukrywana fascynacja życiem i twórczością trapisty Thomasa Mertona i osobą Daga Hammarskjölda.

 


LASKOWICE
21 listopada 2014 roku, Prowincjał Polskiej Prowincji Zgromadzenie Słowa Bożego,o. Eryk Koppa SVD, podczas skromnej uroczystości z udziałem kilkunastu Współbraci, zainaugurował oficjalne istnienie Pokoju Mertona w Domu Misyjnym św. Arnolda Janssena w Laskowicach.

Pokój Mertona to przede wszystkim biblioteka, zawierająca znaczący księgozbiór książek Thomas Mertona, mnicha-trapisty, poety i diarysty, eseisty i mistrza duchowego.

Zgromadzony księgozbiór, na który składa się prawie kompletny korpus Mertonianów zarówno w języku angielskim, jak i polskim, a także w kilku innych językach, to owoc pasji i kilkudziesięcioletniej intelektualno-duchowej fascynacji werbisty, o. Edwarda Jana Michowskiego SVD.

O. Edward jest członkiem The International Thomas Merton Society. Udało mu się pozyskać dla The Thomas Merton Study Center na Uniwersytecie Bellarmnine w Louisville, Kentucky w USA, wiele prac naukowych napisanych w Polsce i poświęconych życiu i twórczości Thomasa Mertona.

Pokój Mertona jest także swoistą izbą pamięci wielkiego trapisty, przybliżającą jego postać. Celem stworzenia i istnienia Pokoju jest udostępnienie księgozbioru wszystkim chętnym, a zwłaszcza tym, którzy interesują się życiem i twórczością Thomasa Mertona.

O. Edward Jan Michowski SVD i wspólnota werbistów w Laskowicach serdecznie zapraszają wszystkich chętnych do odwiedzenia Domu Misyjnego i Pokoju Mertona.

http://www.werbisci.pl/index.php/wiadomosci-gorne-menu/780-otwarcie-i-poswiecenie-pokoju-mertona