Biskup Jerzy Mazur SVD

urodzony: 1953 r.

święcenia kapłańskie: 22. 04. 1979 r.

 

Artykuły opisujące działalność i pracę duszpasterską Ojca Jerzego:

- "Bp Jerzy Mazur SVD na Spotkaniach Małżeńskich " - czasopismo "Misjonarz" nr 10/2007 str 15.

- "Bp Jerzy Mazur SVD - nowym przewodniczącym komisji ds. misji episkopatu" - Misjonarz nr 12/2011, str 14


KS. DR JÓZEF WĘCŁAWIK SVD,  Pieniężno

KS. BISKUP JERZY MAZUR SVD


Ksiądz biskup Jerzy Mazur SVD urodził się 6 sierpnia 1953 roku w miejscowości Hawłowice koło Pruchnika, w diecezji przemyskiej. Po maturze w Liceum Ogólnokształcącym w Jarosławiu (w 1972 r.) wstąpił do Misyjnego Seminarium Księży Werbistów w Pieniężnie.
Formację zakonną dopełnił złożeniem ślubów wieczystych 8 września 1978 roku. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk ks. biskupa ordynariusza przemyskiego Ignacego Tokarczuka 22 kwietnia 1979 roku. Studia filozoficzno-teologiczne zakończył magisterium z teologii moralnej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.
Po rocznej praktyce duszpasterskiej w parafii pw. Matki Bożej Bo­lesnej w Nysie wyjechał do Rzymu na studia misjologii na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. W latach 1983-1986 pracował w Ghanie (Afryka), zdobywając tam doświadczenie misyjne.
Po trzech latach, w 1986 roku, decyzją władz zakonnych został przeniesiony do Prowincji Polskiej, do Seminarium Misyjnego Księży Werbistów do Pieniężna, gdzie od 1986 roku sprawował funkcję prefekta oraz wykładowcy misjologii. Następnie od 1989 r. był radcą prowincjalnym w Polskiej Prowincji Zgromadzenia Słowa Bożego.
Ze względu na rozpoczętą przez księży werbistów pracę na Wschodzie wyjechał do Baranowicz na Białorusi, gdzie od 1992 roku był m.in. założycielem oraz dyrektorem Kolegium Katechetycznego, ojcem duchownym kapłanów diecezji pińskiej i archidiecezji mińsko-mohy- lewskiej, a także proboszczem dwóch parafii: Wniebowzięcia NMP w Darewie i Matki Bożej Fatimskiej w Baranowiczach.
Ówczesna sytuacja Kościoła katolickiego na Białorusi skłaniała pracujących tam kapłanów do organizowania wspólnot katolickich od podstaw, dlatego właśnie w Baranowiczach ks. Jerzy Mazur SVD jako proboszcz zorganizował parafię i wraz z wiernymi, przy wydatnej pomocy darczyńców, zbudował kościół parafialny.

W latach 1994-1998 był redaktorem czasopisma „Dialog", ukazującego się w 3 językach: rosyjskim, białoruskim i polskim. Oprócz pracy duszpasterskiej w parafii był przełożonym wspólnoty zakonnej księży werbistów oraz angażował się w życie Kościoła diecezji pińskiej, gdzie od 1994 roku sprawował funkcję przewodniczącego Komisji Kateche­tycznej. W 1996 roku został członkiem Komisji Organizacyjnej Synodu Archidiecezji Mińsko-Mohylewskiej i Diecezji Pińskiej oraz sekretarzem Komisji Koordynacyjnej Synodu. W tym też czasie organizował piesze pielgrzymki z Baranowicz do Sanktuarium Maryjnego w Budsławiu. Pierwsza taka pielgrzymka (270 km) odbyła się w 1993 roku. Zorganizował także dwa sympozja poświęcone tematyce rodzinnej i ekume­nicznej, odpowiadając tym na potrzeby i znaki czasu.
Od roku 1997 ks. jerzy Mazur SVD był mianowany odpowiedzialnym za działania ekumeniczne i przygotowanie obchodów Wielkiego Jubileuszu Roku 2000. Na forum Zgromadzenia Słowa Bożego od 1992 roku pełnił funkcję superiora dystryktu, a od 1997 r. został przełożonym regionalnym Regii Ural, obejmującej terytorium Białorusi, Rosji i Ukrainy.
Dnia 23 marca 1998 roku Ojciec Święty Jan Paweł II mianował księdza Jerzego biskupem pomocniczym dla Administratury Apostolskiej Azjatyckiej Części Rosji (Syberii) dla katolików obrządku łacińskiego. Sakrę biskupią przyjął 31 maja 1998 roku w Nowosybirsku. Po utworzeniu przez Stolicę Apostolską oddzielnej administratury na Syberii, 18 maja 1999 roku został mianowany pierwszym Administratorem Apostolskim Syberii Wschodniej z siedzibą w Irkucku.
Po podniesieniu czterech administratur apostolskich na terenie Federacji Rosyjskiej do rangi diecezji i utworzeniu m.in. Diecezji św. Józefa w Irkucku, 11 lutego 2002 roku został biskupem ordynariuszem tej diecezji.
Nowo powstała diecezja wymagała szczególnej troski i wytężonej pracy. Wszystko trzeba było zaczynać od podstaw. Biskup Jerzy Mazur SVD rozpoczął pracę w diecezji irkuckiej od założenia i umacniania struktur lokalnego Kościoła. Dzięki jego staraniu i zaangażowaniu powstała kuria oraz katedra katolicka pw. Niepokalanego Serca Matki Bożej w Irkucku, konsekrowana w Roku Jubileuszowym 2000. Po kilku latach aktywnej działalności 19 kwietnia 2002 r. w drodze do Irkucka, ks. Biskup został zatrzymany na lotnisku w Moskwie i tego samego dnia wysłany przymusowo samolotem do Polski.
Po rocznym pobycie w kraju w Wielki Czwartek 17 kwietnia 2003 roku został mianowany przez Ojca Świętego Jana Pawła II biskupem ełckim. Ingres do katedry ełckiej odbył się 9 czerwca 2003 roku, w uroczystość NMP Matki Kościoła - głównej Patronki diecezji ełckiej.
W nowej diecezji ks. biskup jerzy Mazur SVD podjął się także róż­norodnych działań pastoralnych, prowadzonych w duchu nowej ewangelizacji. Oprócz umacniania tradycyjnego duszpasterstwa niestrudzenie inspiruje powstawanie i umacnianie wielu grup, stowarzyszeń oraz ruchów kościelnych, by cięgle odnawiać życie Kościoła lokalnego.
Od roku 2003 w diecezji ełckiej z inicjatywy biskupa Jerzego Mazura odbyła się m.in. peregrynacja obrazu Jezusa Miłosiernego w parafiach (od 29 stycznia 2005 roku do 29 października 2005 roku) oraz w rodzinach, utworzono także Sanktuarium Diecezjalne Bożego Miłosierdzia przy parafii Chrystusa Sługi w Ełku (29 października 2005 roku), gdzie rozwija się kult Bożego Miłosierdzia, coraz żywiej przyjmowany przez diecezjan ełckich. Biskup Jerzy Mazur sprowadził także do Ełku Siostry Karmelitanki Bose (1 października 2004 roku), głównie z klasztoru karmelitańskiego w Łasinie. Na miejsce klasztoru Sióstr wybrano działkę w Witynach, położoną przy drodze do Olecka. Powstaje tam okazały dom zakonny będący zapleczem modlitewnym dla całej diecezji ełckiej.
Bardzo poważnymi wydarzeniami dla diecezji ełckiej było także przygotowanie i oddanie do użytku w lipcu 2008 roku dwóch szlaków papieskich: „Tajemnice Światła" (lądowy) - z Ełku przez Rajgród, Augustów, Studzieniczną, Mikaszówkę, Sejny do Wigier oraz „Tajemnice Zawierzenia" (szlak kajakowy) - prowadzący z Wigier do Augustowa - Studzienicznej.
Kolejnym wydarzeniem, historycznie niezwykle ważnym, było przygotowanie modlitewne do jubileuszu 1000-lecia śmierci św. Brunona oraz obchody Roku Świętego Brunona w Diecezji Ełckiej, rozpoczęte w Niedzielę Misyjną, inaugurującą Tydzień Misyjny, 19 października 2008 roku. Główne uroczystości, z udziałem Konferencji Episkopatu Polski, odbyły się 20 i 21 czerwca 2009 roku w Giżycku. Rok Świętego Brunona zakończył się w niedzielę, 18 października 2009 roku.
Rok Kapłański (2009-2010), zgodnie z zamierzeniem biskupa Jerzego Mazura, był czasem modlitwy i refleksji nad rolą sakramentu kapłaństwa w Kościele oraz nad wyzwaniami, jakie współczesny świat stawia przed wierzącymi w Jezusa Chrystusa, a zwłaszcza przed kapłanami. Obchody Roku Kapłańskiego były także przygotowaniem do beatyfikacji Ojca Świętego Jana Pawła II. Główna uroczystość dziękczynna za beatyfikację, której przewodniczył ks. biskup Jerzy Mazur, odbyła się w Ełku 13 maja 2011 roku.

W roku 2013 przewidziana jest peregrynacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, dlatego diecezja ełcka przygotowuje się duchowo do tych niezwykle ważnych odwiedzin Matki Jezusa w Obrazie Jasnogórskim.
Staraniem ks. biskupa Jerzego Mazura w czasie jego dotychczasowego zarządzania diecezją rozpoczęto budowę pięciu nowych kościołów oraz dwóch kaplic dojazdowych. Po swoim przyjściu do diecezji ełckiej biskup Jerzy Mazur zmodernizował budynek Kurii. Pozyskano i zaadaptowano na potrzeby diecezjalnego Domu Księży Emerytów budynek parafialny w Augustowie. W znacznej części została ukończona budowa klasztoru Sióstr Karmelitanek w Witynach koło Ełku, choć trwają jeszcze prace wykończeniowe. Aktualnie trwa rozbudowa gmachu Wyższego Seminarium Duchownego w Ełku (kaplicy wraz z biblioteką) oraz kaplicy przy katedrze ełckiej jako wotum wdzięczności za beatyfikację Ojca Świętego Jana Pawła II.
Biskup Jerzy Mazur SVD z ramienia Konferencji Episkopatu Polski od 2005 roku pełni funkcję Przewodniczącego Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Litwy. 14 października 2011 roku na 356. zebraniu plenarnym Episkopatu Polski został wybrany na stanowisko Przewodniczącego Komisji Episkopatu Polski ds. Misji. Jest też Członkiem Komisji Rady Nadzorczej „Caritas" Polska i Członkiem Komisji Charytatywnej.
Jako przewodniczący Komisji Konferencji Episkopatu Polski do spraw Misji ks. Biskup odpowiada za przygotowanie misjonarzy i misjonarek w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie, a także wspomaga misjonarzy poprzez Dzieło Pomocy Ad Gentes i MIVA POLSKA. Z inspiracji ks. Biskupa wielu kapłanów z diecezji ełckiej pracuje w krajach misyjnych, tj. w Brazylii, Boliwii, Nowej Gwinei oraz na Wschodzie: na Łotwie, w Gruzji, na Ukrainie i w Rosji. Znana jest również oraz powszechnie doceniana pomoc Kościołowi na Wschodzie, kierowana przez księdza biskupa Jerzego Mazura, co wyraża się przede wszystkim w posyłaniu kapłanów, ale także we wspieraniu budowy kościołów oraz powstających tam wspólnot katolickich.
Wypełniając testament pozostawiony przez Ojca Świętego Jana Pawła II w Ełku, ks. biskup Jerzy Mazur angażuje się w pomoc dzieciom, ubogim i bezdomnym. Z jego inicjatywy powstały Festyn Rodziny z okazji Dnia Dziecka, wolontariat, okna życia, domy dziecka oraz Centrum Samotnej Matki, z poparciem społecznym prowadzone przez Caritas.
Należy zauważyć także, jak interesującym przedsięwzięciem jest utworzenie w pokamedulskim zespole klasztornym na Wigrach Wigier­skiego Areopagu Nowej Ewangelizacji, który staje się centrum duchowości i kultury chrześcijańskiej oraz ważnym miejscem dla Kościoła lokalnego i nie tylko.
Wszystkie dzieła kościelne i charytatywne powstają w diecezji ełckiej dzięki dobrej współpracy księdza biskupa Jerzego Mazura oraz księdza biskupa Romualda Kamińskiego, kapłanów, osób życia konsekrowanego, seminarzystów i diecezjan. Nie ulega wątpliwości, że przynoszące sukcesy zaangażowanie w realizację planów rozwoju i funkcjonowania diecezji ełckiej zależą od łaski Bożej i błogosławieństwa Trój- jedynego Boga. Warto jednak dodać, że od strony ludzkiej i kapłańskiej ks. biskup Jerzy Mazur SVD okazuje wiele entuzjazmu oraz determinacji godnej Pasterza diecezji, co dla miejscowego Kościoła stwarza optymistyczną perspektywę na przyszłość.

za:
Redakcja ks. Wojciech Guzewicz ks. Stanisław Strykowski
VENI SANCTE SPIRITUS
Księga pamiątkowa poświęcona Księdzu Biskupowi Jerzemu Mazurowi
wydawnictwo diecezjalne Adalbertinum Ełk 2013