o. Piotr Nawrot

Nawrot Piotr, Poznan, Poznan, - 55 74 76 80 81


Artykuły na temat działalności Ojca Piotra:

- "Wskrzeszanie dawnej muzyki Indian": -autor: Tomasz Szyszka SVD, "Misjonarz", nr 5, maj 2006 r.

- "Muzyka Baroku Misyjnego" : - autor: Tomasz Szyszka SVD, "Misjonarz", nr 10, październik 2008, str. 16-17.

- "Niezwykły koncert" : - autor: Tomasz Szyszka SVD, "Misjonarz", nr 1/2007, str. 14.

- "Barok w Boliwii" - czasopismo "Misjonarz" nr 7-8/2007 str 14.

- "Opera z dżungli boliwijskiej na tournee po Hiszpanii" - czasopismo "Misjonarz" nr 7-8/2009

- "Muzyka Narodów w liturgii Kościoła"cz. 1. Misjonarz nr 11/2009 str 24-25.

- "Muzyka Narodów w liturgii Kościoła"cz. 2. Misjonarz nr 12/2009 str 24-25.

- "O wydarzeniach w La Paz" - czasopismo "Misjonarz" nr 6/2011 str 20 - 22.

- "Wyróżnienie dla o. Piotra Nawrota" - Misjonarz nr 1/2011, str 14

 


O. Piotr Nawrot profesorem

piątek, 24 lutego 2012

22 lutego, o godz. 12.00, w Pałacu Namiestnikowskim w Warszawie, o. Piotr Nawrot odebrał z rąk Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego nominację profesorską.
Tytuł naukowy profesora nadaje Prezydent RP po zatwierdzeniu przez Centralną Komisję do spraw Stopni i Tytułów wniosku macierzystej uczelni, w tym przypadku Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Listy gratulacyjne o. Piotr otrzymał także od Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Barbary Kudryckiej oraz od władz UAM w Poznaniu. O. Piotrowi gratulujemy tytułu naukowego profesora i wyrażamy naszą radość. Plurimos annos!
O. Piotr Nawrot pochodzi z Poznania, jest profesorem historii misji i muzyki kościelnej Wydziału Teologicznego UAM oraz profesorem chorału gregoriańskiego i klasy organów w Konserwatorium Muzycznym w La Paz w Boliwii. W 1974 r. wstąpił do Zgromadzenia Misjonarzy Werbistów. Po święceniach kapłańskich wyjechał na misje do Paragwaju. Następnie studiował muzykologię w Stanach Zjednoczonych i obronił doktorat na podstawie pracy: „Muzyka nieszporów w redukcjach paragwajskich”. Od przeszło 20 lat pracuje w Boliwii, gdzie zajmuje się rekonstrukcją oraz popularyzacją tzw. muzyki baroku misyjnego, pochodzącej z dawnych redukcji jezuickich na terenie współczesnej Boliwii. Jest też dyrektorem artystycznym wspomnianego wyżej Festiwalu Muzyki w Santa Cruz. Publikuje i wykłada w wielu uczelniach świata.  
Jan Wróblewski SVD 

za: http://www.werbisci.pl/index.php/wiadomosci/476-o-piotr-nawrot-profesorem


 

O. Piotr Nawrot odbierze nagrodę z rąk Królowej Hiszpanii.

czwartek, 23 lutego 2012

Dom Królewski Hiszpanii poinformował, ze w dniu 7 marca 2012 roku Jego Wysokość Królowa Hiszpanii Zofia wręczy o. Piotrowi Nawrotowi nagrodę „Reina Sofia”.
Laureat otrzyma z rąk Królowej stosowny medal i dyplom.
Podczas posiedzenia w dniu 26 września 2011 r.  jury VII Międzynarodowej Nagrody im. Królowej Zofii („Reina Sofia”) jednogłośnie zdecydowało przyznać VII Międzynarodową Nagrodę im. Królowej Zofii ks. prof. Piotrowi Nawrotowi z Wydziału Teologicznego UAM za prace realizowane w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Renesansowej i Barokowej w Ameryce – Misiones de Chiquitos (Boliwia), szczególnie zaś za gromadzenie, zachowanie oraz rozpowszechnianie muzyki misyjnej Indian Chiquito i Moxo, jak również za rekonstrukcję partytur muzycznych Archiwum Misyjnego Indian Chiquito.
Celem nagrody, ustanowionej przez Sekcję Współpracy Międzynarodowej Sekretariatu Stanu Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Współpracy Królestwa Hiszpanii, jest promocja oraz rozpowszechnienie ważnych prac, które realizują liczne instytuty iberoamerykańskie na polu zachowania oraz restauracji dziedzictwa kulturowego, materialnego i duchowego.
Do nagrody VII edycji przedstawiono prace z 11 krajów Wspólnoty Iberoamerykańskiej.

Jan Wróblewski SVD

Za: http://www.werbisci.pl/index.php/wiadomosci/422-piotr-nawrot-reina-sofia


7/03/2012

Madrid.- Reconocimiento cultural. La reina Sofía de España, entregó la mención honorífica al director artístico del Festival Internacional de Música de las Misiones Jesuíticas de Chiquitos, Piotr Nawrot, como Patrimonio inmaterial. NOTIMEX/FOTO/JUAN CARLOS ROJAS/FRE/ACE/

za: http://fotos.lainformacion.mx/arte-cultura-y-espectaculos/artes-general/reina-sofia_13Jl8FjBgxCY1w6CK800v4

Wczoraj o. Piotr Nawrot odebrał z rąk Królowej Hiszpanii nagrodę Reina Sofia, o przyznaniu której informowaliśmy już wcześniej.

Nagrodę osobiście wręczyła królowa Zofia w obecności ministra kultury i ambasadorów różnych krajów. Ceremonia odbyła się w Domu Ameryki w Madrycie.

Podczas uroczystości zaprezentowano dokonania nagrodzonych osób. Po ceremonii odbyła się też sesja zdjęć z królową, obecnymi ministrami i ambasadorami. W Domu Ameryki byli m.in. obecni pracownicy ambasady Boliwii z panią ambasador.

Podczas poczęstunku miałem okazję porozmawiać z królową Zofią. Okazało się, że zna muzykę z misji w Boliwii i poprosiła mnie o kilka nagrań płytowych, co zupełnie było dla mnie zaskoczeniem - podkreśla ks. prof. Nawrot. Laureat nagrody zauważa, że człowiek czuje się w obecności królowej wysłuchany i bez dystansu.

za: www.archpoznan.pl

 Oficjalna strona Królowej Hiszpanii

Informacja serwisu Archideicezji Poznańskiej

Tekst w boliwijskiej gazecie El Deber

za: http://www.werbisci.pl/index.php/wiadomosci/484-piotr-nawrot-odebral-reina-sofia

Modlitwy Indian Ameryki Łacińskiej w cyklu Verba Sacra
Barokowa muzyka sakralna Ameryki Łacińskiej będzie bohaterem specjalnej edycji festiwalu Verba Sacra. Indiańskie modlitwy wyrecytuje Joanna Kaczmarek z towarzyszeniem gdańskiej Cappelli Gedanensis.
Do prezentacji dojdzie w poniedziałek 8 grudnia w Poznańskiej Auli AM. Podczas przedstawienia będzie można usłyszeć XVI- i XVII-wieczne utwory kompozytorów indiańskich wydobyte z południowoamerykańskich archiwów oraz wysłuchać recytacji modlitw indiańskich spisanych po łacinie.
Teksty czytane będą najpierw w oryginale, potem w polskim tłumaczeniu. Całość będzie oprawiona muzyką w wykonaniu gdańskiej Cappelli Gedanensis.
Inspiracją dla tej prezentacji była kanonizacja dwóch dziewiętnastowiecznych misjonarzy z działającym na terenie Ameryki Południowej Zgromadzenia Słowa Bożego.
"Współbrat wyniesionych na ołtarze ks. prof. Piotr Nawrot zaproponował nam wysłuchanie modlitw szczególnych katedr, jakimi są wspólnoty wierzących Indian: Guarani, Chignitos i Maxos" - powiedział pomysłodawca cyklu Verba Sacra, Przemysław Basiński.
Ks. prof. Piotr Nawrot jest wykładowcą Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jest autorem rekonstrukcji muzycznych utworów południowoamerykańskiego baroku, utrwalonych na ośmiu płytach.
Zespół Cappella Gednanensis liczy ponad 20 lat. Jest zespołem wokalno-instrumentalnym specjalizującym się w interpretacji muzyki dawnej. Brał udział w wielu festiwalach: Muzyki Sakralnej w Abu Gosh w Izraelu, Wratislavia Cantans, Muzyki Dawnej w Brukseli czy Royal Music Festiwal w Sztokholmie.
Podczas prezentacji teksty modlitw pisanych przez Indian po łacinie odczyta Joanna Kaczmarek, aktorka z Wrocławia, laureatka konkursu dla Aktorów Verba Sacra 2002.
Verba Sacra to projekt artystyczno-naukowo-religijny, poświęcony tradycji słowa w kulturze duchowej. Jego realizację rozpoczęto w styczniu 2000 roku w formie cyklu dwunastu prezentacji tekstów biblijnych.
W projekcie udział biorą artyści sceny narodowej, m.in. Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Maja Komorowska, Halina Łabonarska, Anna Seniuk, Halina Winiarska, Krzysztof Globisz, Gustaw Holoubek, Krzysztof Kolberger, Wiesław Komasa, Marek Kondrat, Jan Peszek, Jerzy Trela, Zbigniew Zapasiewicz, Jerzy Zelnik.

za: http://m.onet.pl/wiadomosci,l15m8


 

W elektronicznnej wersji Biuletynu, Wydziału Teologicznego z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Znajduje sie tam informacja i uroczystosci wreczenia nagrody Im, Benedykta Polaka dla O. Prof. Dr Hab. Piotra Nawrota.

Zobacz www.teologia.amu.edu.pl

O. Piotr Nawrot został zaliczony w poczet "Wybitnych Postaci Uniwersytetu".

Znajdziecie tam również dzial „Filmoteka UAM” w niej film o Jego działalności na polu popularyzacji muzyki baroku misyjnego pochodzącej z dawnych redukcji jezuickich na terenie współczesnej Boliwii.