o.Jan Czuba

Ur. 1959 r. - Wojcieszów, Wroclaw
W. 1978
O.
l.pr. 1980
W.pr. 1984 - Pieniężno
Święc. 15.06.1985 - Pieniężno

 

Artykuły na temat pracy duszpasterskiej dotyczącej o. Jana:

Gość Niedzielny – Gość Gliwicki - dodane 2014-08-23 16:32
gliwice.gosc.pl

Ojciec Jan Czuba pracuje w Papui-Nowej Gwinei. Jego przyjaciel (o. Z. Mlak, SVD) nakręcił film.

Wywiad z o. Janem Czubą, misjonarzem werbistą, a zarazem rektorem Uniwersytetu w Madang dostępny jest w papierowym wydaniu "Gościa Gliwickiego" na niedzielę 24 sierpnia.
Poniżej prezentujemy film o pracy i ludziach, którym służy, nakręcony przez jego przyjaciela. Zaczyna się od barwnej uroczystości Bożego Ciała na wodzie. Parafianie Rivo zorganizowali nietypową jak na nasze zwyczaje procesję pomiędzy rafami koralowymi i wyspami.W filmie oprócz głównego bohatera wypowiadają się także inni Polacy – profesorowie założonego przez o. Czubę uniwersytetu: siostra Miriam Długosz ze Zgromadzenia Misyjnego Służebnic Ducha Świętego i o. Joachim Zok, również werbista, wcześniej misjonarz w Ghanie.
Ojciec Jan Czuba urodził się w 1959 roku w Wojcieszowie na Dolnym Śląsku. W Polsce z rodziną ostatnio mieszkał w Gliwicach-Sośnicy w parafii NMP Wspomożenia Wiernych, gdzie tego lata spędza wakacje. Studiował w Misyjnym Seminarium Duchownym w Pieniężnie oraz teologię dogmatyczną na KUL, a później także finanse na Macquarie University w Sydney. Święcenia kapłańskie przyjął w 1985 roku. Po kursie językowym w Irlandii wyjechał na misje do Papui-Nowej Gwinei, gdzie pracuje do dziś. Jest m.in. założycielem i rektorem Uniwersytetu Słowa Bożego w Madang, zarządcą szpitala, duszpasterzem w parafii. Opracowuje narodowe programy edukacji, jest też przedstawicielem UNESCO w dziedzinie mediów. Pełni funkcję konsula honorowego RP.

 

 

-