Śp. br. Aleksy Zygmunt Budnarowski

Br. Zygmunt syn Józefa i Anny zd. Bielińska, urodził się 16 lipca 1910 roku w Kierwałdzie (parafia Barłożno) na ziemi chełmińskiej. Miał 4 braci - jeden z nich również został werbistą i w zakonie nazywał się Bratem Gerardem.

Brat Zygmunt ukończył szkołę podstawową i praktykę kowalską u kowala w Skórczu. Przez całe życie pracował jako kowal, mechanik, elektryk itp.

Gdy odkrył swe powołanie, udał się do Górnej Grupy, gdzie 9 grudnia 1932 roku rozpoczął postulat w Zgromadzeniu Słowa Bożego - Misjonarzy Werbistów. 8 września 1933 roku rozpoczął dwuletni nowicjat w Górnej Grupie. Pierwsze śluby zakonne złożył 8 września 1935 roku, po czym został przeniesiony do Bruczkowa, gdzie pracował przez 17 lat do 1952 r.

Podczas tygodniowych rekolekcji w Chludowie, złożył śluby ­wieczyste w dniu 8 września 1946 roku. Od 1 września 1952 roku -­ przez jedenaście lat pracował w Pieniężnie. Przeniesiony do Domu Nowicjackiego w Chludowie, gdzie pracował od 5 maja 1963 roku przez 42 lata. W tym czasie dbał o Dom i jego zaplecze techniczne czym dawał świadectwo radosnego i ofiarnego życia zakonnego.

Ostatnia ziemska droga brata Zygmunta to przeniesienie go do Górnej Grupy w dniu 1 października 2005 roku, gdzie na Oddziale Chorych przez 2 lata i prawie trzy miesiące wchodził na Swoją Golgotę.

Na świetlaną drogę do Pana wybrał się w czasie Koronki do Miłosierdzia Bożego w dzień Narodzenia Pańskiego - 25 grudnia 2007 roku o godzinie 15:05.

Ciało śp. Br. Zygmunta Budnarowskiego, pochowano na klasztornym cmentarzu w Górnej Grupie, 28 grudnia 2007 roku.

DUCHU ŚWIĘTY BOŻE, OJCZE UBOGICH, ZMIŁUJ SIĘ
NAD DUSZAMI WIERNYCH ZMARŁYCH!

Opracował: O. Feliks Kubicz SVD