Śp. o. Zygmunt Dorożyński

Urodził się 08 lutego 1932 roku w Ładyczynie, koło miasteczka Mikulińce na Podolu, w rodzinie Stanisława i Jadwigi zd. Dobrowolskiej.

Drogę powołania zakonno-misyjnego jako werbista rozpoczął 1 września 1948 r. w Nysie. Rok później 8 września rozpoczął dwuletni nowicjat w Pieniężnie wraz z wyróżniającą się grupą kolegów kursowych, tzw. „szturmokami". Następnie kontynuował studia filozoficzno-teologiczne w Misyjnym Seminarium Duchownym w Pieniężnie. Ukończył je w 1957 r. Święcenia kapłańskie otrzymał z rąk ks. bpa Tomasza Wilczyńskiego w dniu 7 lipca 1957 r. w Pieniężnie.

Ze względu na ówczesną sytuację społeczno-polityczną realizacja misyjnego powołania nie była w pełni możliwa. Toteż po święceniach ojciec Zygmunt otrzymuje kolejno różne przeznaczenia do pracy duszpasterskiej w Polskiej Prowincji Zgromadzenia. Począwszy od święceń pracował kolejno jako duszpasterz w Bruczkowie, w Chludowie, w Pieniężnie, w Nysie, w Widuchowej, Jastrzębiu i w Rybniku.

W latach 1971-1978 pełnił z poświęceniem bardzo wymagającą funkcję kapelana w szpitalu w Zielonej Górze. Z końcem sierpnia 1978 r. - zgodnie z przeznaczeniem przełożonych - podejmuje pracę w administracji Domu Generalnego w Rzymie. Wypełniał swoje zadania z oddaniem. Jego obecność i praca w Rzymie były dla polskich werbistów bardzo ważne, gdyż zapewniał on regularne kontakty z Generalatem oraz ofiarnie pośredniczył w załatwianiu różnych spraw na rzecz Seminarium w Pieniężnie czy innych domów prowincji.

W maju 2003 r. o. Zygmunt ze względu na wiek i stan zdrowia wraca do Polskiej Prowincji i osiada w Domu św. Józefa w Górnej Grupie. Tutaj w lipcu roku 2007 świętował Złoty Jubileusz kapłaństwa. W dniu 5 czerwca 2009 odszedł do Domu Pana, w wieku 77 lat, w 60 roku ślubów zakonnych, w 52 roku kapłaństwa. Żegnamy w nim wiernego zakonnika, ofiarnego i cichego kapłana, dobrego człowieka i wspaniałego współbrata.

Ojcze Zygmuncie, odpoczywaj i żyj w Panu!