Śp. o. Henryk Nikel

4 marca, w Domu Misyjnym św. Józefa w Górnej Grupie, zmarł w wieku 78 lat o. Henryk Nikiel SVD, wieloletni misjonarz w Papui Nowej Gwinei i Australii.
W 2014 roku powrócił do Prowincji Polskiej i mieszkał w Górnej Grupie.

Ojciec Henryk Nikel przyszedł na świat 21 grudnia 1937 roku w Rybniku, z rodziców Leonard Nikel i Elżbieta z domu Macura. Po maturze w roku 1956 został przyjęty do Zgromadzenia Słowa Bożego w Pieniężnie, gdzie rozpoczął swoją formację duchowo intelektualną. 8 września tegoż samego roku otrzymuje strój zakonny.

8 września 1959 roku złożył pierwszą profesję zakonną, zaś śluby wieczyste złożył w Pieniężnie 8 września 1963 roku. 22 grudnia tegoż samego roku przyjął święcenia diakonatu. Święcenia kapłańskie o. Henryk otrzymał 10 maja 1964 roku w Pieniężnie z rąk ks. biskupa Józefa Drzazgi, ówczesnego sufragana warmińskiego.hnikiel02
Po święceniach został skierowany na tak zwany rok pastoralny do Rybnika. W roku 1965 objąłe urząd wikariusza w parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Pieniężnie, gdzie proboszczem wówczas był ojciec Grzegorz Konkol SVD.

Na parafii pieniężniejskiej posługiwał do roku 1967. 13 września 1967 roku otrzymał przeznaczenie misyjnie, i udał się do pracy misyjnej w Australii.
W Australii pracował jako duszpasterz do roku 1971, gdy został skierowany jako misjonarz frontowy na Nową Gwineę. Tam pracował około 10 lat. W roku 1980 wrócił do Australii i podjął się pracy duszpasterskiej, pracując między innymi na zlecenie biskupa ordynariusza diecezji Ballarat. Przez wiele lat posługiwał polonii australijskiej oraz sprawował msze święte w języku łacińskim.
W styczniu 2014 roku ojciec Henryk Nikel został skierowany przez Ojca Generała na zasłużoną emeryturę do Prowincji Polskiej. Do kraju przybył 14 kwietnia 2014 roku, a dwa dni później zjawia się w sowim nowym domu w Górnej Grupie. To tutaj, 10 maja 2014 roku, wraz ze swoim kolegą kursowym o. Józefem Sudolskim SVD, obchodził jubileusz 50-lecia kapłaństwa.
Ojciec Henryk był postacią bardzo pogodną i serdeczną, zawsze otwarty na drugiego człowieka.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w Domu Misyjnym św. Józefa w Górnej Grupie. Ciało drogiego nam zmarłego Ojca Henryka spocznie na cmentarzu klasztornym w Górnej Grupie. Dobrze sługo dobry i wierny, wejdź do radości Twojego Pana!

Br. Piotr Piedziewicz SVD