Narodowości Indian zamieszkujące obszar górski (La Siera)

Góry Andy na terenie Ekwadoru stanowią środkową część jego terytorium i zajmują pas o długości 600 km i szerokości od 100 km do 120 km. Średnia wysokość wynosi 4.000 m. W tym paśmie górskim znajdują się szczyty pokryte wiecznym śniegiem. Do nich należą: Tungurahua, Cotopaxi, Cayambe, Chimborazo, Altisana, Cayambe, Sangay.

W paśmie górskim pora deszczowa (El invierno) trwa od października do maja, a temperatura średnia roczna, waha się od 12 ° C do 18 ° C. Oczywiście skoki temperatur mogą być ekstremalne pomiędzy upalnym dniem a mroźną nocą.

Dziesiąta część Ekwadoru (27.000 km 2 ) położona na wysokości pomiędzy 3.500 m i 4.500 m npm. to stepy (strefa zimna) i zarazem idealne siedlisko olbrzymiego ptaka o nazwie Kondor.

W strefie górskiej leżą następujące prowincje: Pichincha, Azuay, Tungurahua, Loja, Chimborazo, Imbabura, Cotopaxi, Canar, Bolivar, Carchi. Wiele z tych prowincji zamieszkują Indianie z narodowość Indian Quechuas. Wiele tysięcy z nich zostało wyrwanych ze sweg rodzinnego miejsca w okresie inwazji Inków przez Huayna-Capac i przesiedleni do doliny Punca i innych miejsc w Peru, jako mitimaes.

QUICHUAS

Opracował: O. Kajetan Sahlke, SVD