To błogosławieństwo dla domu; to miejsce, gdzie Chrystus jest najbliżej, gdzie najbardziej spełniają się słowa Ewangelii: "Jedni drugich brzemiona dźwigajcie".

Oddział Opiekuńczy św. Łukasza

 

W naszej wspólnocie od 1991 roku działa tzw. „Oddział chorych”, którego celem jest przede wszystkim: ulżyć współbraciom i współpracownikom świeckim, ze względu na wiek czy też chorobę w ich codziennych zmaganiach z wiekiem lub z chorobą. Mieszkają tu wypracowani na różnych stanowiskach i dosłownie z całego świata: emeryci, renciści i chorzy.

By móc jak najlepiej realizować ten cel mamy stworzone odpowiednie warunki.  Fachowością, życzliwością i sercem przychodzi z pomocą podopiecznym pięć pielęgniarek: cztery Panie i jedna Siostra zakonna. Niektórzy Współbracia bez ich pomocy i poświęcenia mieliby bardzo ciężko. Opieka lekarska jest też zapewniona.

Dzień rozpoczyna się dla każdego inaczej. Jedni sami, bez pomocy, przygotowują się do modlitw porannych i Mszy świętej wspólnotowej ze wszystkimi domownikami w kaplicy głównej. Inni przy mniejszej, czy większej pomocy pielęgniarek, przygotowują się do śniadania o godzinie ósmej. Na tę godzinę schodzą się sami, lub przy pomocy, do jadalni.

O godzinie 9.00 w kaplicy chorych (p.w. Matki Bożej Częstochowskiej) jest Msza Święta. Przychodzą ojcowie, bracia, panie i pielęgniarki. Koncelebrze przewodniczy ojciec Mirek Kotowski.

Tuż przed 15.00 z różnych pokoi wychodzą podopieczni oddziału i zbierają się w górnej kaplicy na Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Natomiast wieczorem pod opieką pielęgniarki zjeżdżają do kaplicy dolnej na wspólne nabożeństwo z wszystkimi domownikami.

O godz. 11.00 i 16.00 dodatkowe spotkanie w jadalni. Jest to bardzo pogodne i przyjemne spotkanie. Panie Pielęgniarki przygotowują kawę. Wiedzą czyj jest kubek, kto słodzi i ile, a kto nie słodzi. Zawsze jest jakiś dodatek łącznie z ciastem. Na to spotkanie przy kawie przychodzi jeden, czy drugi, który nie jest bezpośrednim podopiecznym. Przy kawie są różne tematy. Atmosfera wielkiej przyjaźni i radości.

Przy dobrej pogodzie pielęgniarki zabierają chorych na spacer do parku. Organizowane są też wycieczki.

Oddział Chorych to błogosławieństwo dla domu. To miejsce, gdzie Chrystus jest najbliżej. Jest to miejsce specjalnych Bożych łask. Miejsce, gdzie najbardziej spełniają się słowa Ewangelii: "Jedni drugich brzemiona dźwigajcie".

19 marca 2013 roku w Domu świętego Józefa w Górnej Grupie został otwarty i poświęcony Oddział Świętego Łukasza, część domu przeznaczona dla chorych misjonarzy oraz osób świeckich związanych ze Zgromadzeniem.

Wydarzenie zbiegło się w czasie z liturgiczną uroczystością Świętego Józefa i 90. rocznicą istnienia Domu Misyjnego w Górnej Grupie.

Poświęcenia dokonał ks. biskup Ryszard Kasyna, Ordynariusz Diecezji Pelplińskiej wraz z o. Andrzejem Danilewiczem SVD, Prowincjałem Polskiej Prowincji. Wszyscy, jako członkowie Zgromadzenia Słowa Bożego, cieszymy się z tego wydarzenia i ogarniamy to miejsce szczególną troską. Na tym Oddziale znajdują się Współbracia, którzy całe swoje życie z wielką ofiarnością poświęcili się pracy misyjnej na rzecz Zgromadzenia.

Drodzy Współbracia i Przyjaciele Misji, jako mieszkańcy Domu Świętego Józefa oraz oddani pracownicy Oddziału Świętego Łukasza prosimy Was w intencji wszystkich misjonarzy przebywających na naszym Oddziale o siłę w pokonywaniu trudności związanych z chorobą i cierpieniem. Prosimy także o modlitwę za nas posługujących chorym, aby nigdy nie zabrakło nam siły do kochania i służenia cierpiącym.

 

Wyjazd do Ocypla w Borach Tucholskich

     
 

Wyjazd do Krynicy Morskiej
     

 

Oddział chorych

Oddział chorych

Oddział chorych

Chorzy2

OdzialChorych1

OdzialSymeona7A

Chorzy9

JAK NAS ZNALEŹĆ

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Dom Misyjny Księży Werbistów
ul. Klasztorna 4, Górna Grupa
86-134 Dragacz

Tel.: (52) 330 63 00
Tel. kom: 887 415 757
E-mail: svd.g.grupa@werbisci.pl

Nr konta bankowego
98 1600 1462 1837 9336 0000 0001

© 2022 Dom Misyjny św. Józefa

Nasza strona wykorzystuje ciasteczka (cookies). Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. WIĘCEJ