Referat Misyjny domu św. Józefa w Górnej Grupie prowadzi różne formy animacji misyjnej.
Na terenie domu:
- Spotkania z dziećmi szkół podstawowych, gimnazjum, młodzieżą licealną i dorosłymi, którzy bardzo licznie przyjeżdżają do naszego domu na spotkania z misjonarzami i można powiedzieć, z misjami. Tymże grupom towarzyszą przede wszystkim katecheci i księża z parafii, z której przyjeżdżają. W okresie wakacyjnym: odwiedzają nas liczne grupy z kolonii letnich i obozów harcerskich. Podczas spotkania widać żywe zainteresowania misjami, a szczególnie pada bardzo wiele pytań dotyczących pracy duszpasterskiej na misjach. Zauważa się wielkie zainteresowanie, aby jak najwięcej dowiedzieć się na temat kultury, czy kultur ludzi, pośród których pracują nasi misjonarze. Na spotkaniach poruszane są zagadnienia pracy duszpasterskiej na terenie misyjnym, zainteresowanie idzie w kierunku poznania trudności, problemów, oczekiwań misjonarzy.
- Podczas spotkań, wyświetlamy filmy, o tematyce misyjnej. Urządzono również misyjną wystawę ukazującą charyzmat pracy duszpasterskiej Werbistów w Ekwadorze. Zwiedzający nasze muzeum mogą zobaczyć eksponaty, z Afryki, Nowej Gwinei, Indii oraz Indonezji. W zależności od dysponowanego czasu, jaki chcą spędzić na naszym terenie poszczególne grupy, mają możliwość jeszcze spędzenia dowolnego czasu, (jeśli pogoda jest odpowiednia) w parku przy ognisku, przy którym, również trwa spotkanie misyjne.
- Poprzez nasze biuro domowe, wysyłane są materiały misyjne do dobrodziejów. Listy misjonarzy, kalendarze misyjne, włączanie się w poszczególne akcje misyjne propagowane przez główny ośrodek animacji misyjnej mieszczący się w Pieniężnie, itp.
- Dwa razy do roku organizowane są spotkania z rodzinami naszych misjonarzy. Spotkania te mają charakter pogłębienia naszej łączności, więzi, a przede wszystkim tworzenie jednej wspólnej rodziny arnoldowej.
Współpraca z Diecezjalnym Dziełem Misyjnym
- Na terenie naszej diecezji pelplińskiej aktywnie działa grupa byłych misjonarzy: Ks. Ryszard Pełech, dyrektor PDDM, były misjonarz z Wybrzeża Kości Słoniowej, Ks. Franciszek Behrendt, były misjonarz z Zambii, Ks. Stefan Graś, były misjonarz z Zambii, oraz Ojcowie: o.Andrzej Danilewicz svd oraz o.Kajetan Sahlke svd, pracował 22 lata w Ekwadorze, ze Zgromadzenia Księży Werbistów. Każdorazowy prezes koła misyjnego z seminarium w Pelplina. Tenże wymieniony zespół regularnie, co drugi miesiąc, odwiedza poszczególne dekanaty, gdzie podczas uroczystych Mszy świętych dzieli się wiadomościami na tematy Kościoła i misji. Po Mszach świętych, odbywają się spotkania z wiernymi, w pomieszczeniach parafialnych. Na tych spotkaniach, w formie konwersacji czy dialogu, rozwijana jest tematyka misyjna.
Aby działalność misyjna stawała się coraz bardziej aktualną, staraniem tejże komisji doszło do zamianowania w każdym dekanacie na terenie naszej diecezji, jednego księdza, który jest odpowiedzialny za animację misyjną. - Bierzemy czynny udział w spotkaniach organizowanych na szczeblu diecezjalnym, chociażby tzw. „opłatek bożonarodzeniowy”, dla rodzin księży diecezjalnych pracujących na misjach, oraz na diecezjalnych spotkaniach, organizowanych przez kleryckie koło misyjne w Pelplinie, dla dzieci z PDM.
Poza domem misyjnym
Mamy liczne zaproszenia ze strony księży i katechetów, aby pomóc im w zakładaniu, animacji i organizacji ognisk misyjnych na ich parafiach.
Ognisko misyjne jest agendą Papieskiej Unii Misyjnej. Zasadniczym celem koła misyjnego jest pobudzenie gorliwości misyjnej tych, którzy poprzez modlitwę i pracę pragną wspierać misyjne dzieło Kościoła.
Zadaniem jaki sobie stawiamy, jest animacja misyjna, którą realizujemy poprzez:
- środowe modlitwy wieczorne i adoracje Najświętszego Sakramentu
- cotygodniowe modlitwy za misje i misjonarzy
- modlitwy różańcowe za misje
- ofiarowanie naszych modlitw poprzez Drogę Krzyżową
- spotkania z misjonarzami
- misyjne praktyki wakacyjne, które zapewniamy w naszym ośrodku w Ocyplu.
- na zaproszenie katechetów, za zgodą księży proboszczów, odwiedza się liczne szkoły w pobliskich dekanatach diecezji pelplińskiej, gdańskiej, toruńskiej i gnieźnieńskiej
- korzystamy z zaproszeń na spotkania organizowane przez Ośrodki Kultury działające na terenie województwa Kujawsko-Pomorskiego
Udział w sympozjach i zjazdach
Uczestniczymy w spotkaniach, kongresach i sympozjach, organizowanych przez PDM, ATK, jak i nasze Zgromadzenie Księży Werbistów.