Święty Józefie, pomóż nam czynić i nauczać, jak Chrystus, Boskich dróg - ukrytych i świetlanych - mówiąc ludziom, że mogą na ziemi posiąść nadzwyczajną skuteczność duchową.

z modlitwy do św. Józefa

Patron domu

19 marca obchodzimy uroczystość św. Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny, patrona Kościoła Powszechnego, patrona Polskiej Prowincji Misjonarzy Werbistów oraz patrona naszego Domu Misyjnego w Górnej Grupie.

SwietyJozef

Figura św. Józefa w Domu Misyjnym

Święty Józef Oblubieniec Najświętszej Maryi Panny

swietyJozef2

Św. Józef pochodził z królewskiego rodu Dawida. Był zwykłym cieślą. Na pewno nie był bogaty. Zaręczył się z Maryją w Nazarecie. Zanim Ją wziął do siebie, zauważył, że jest w stanie błogosławionym. Ewangelia Św. Mateusza nazywa Józefa człowiekiem sprawiedliwym, który nie chciał Maryi narazić na zniesławienie i zamierzał oddalić Ją potajemnie. Gdy powziął tę myśl, Anioł Pański poinformował go, że w Niej, z mocy Ducha Świętego, Syn Boży został poczęty człowiekiem.

Posłuszny poleceniu, Józef wziął Maryję do siebie. Obydwoje wędrują do Betlejem. Tam, w grocie rodzi się Syn Boży. Z pokłonem nowo narodzonemu przychodzą prości pasterze i mędrcy ze Wschodu. W czasie ofiarowania Jezusa, Józef występuje jako ten, który nadaje dziecku imię, a przez to w obliczu prawa przyjmuje na siebie obowiązki ojca. Po jakimś czasie Józef otrzymuje od Anioła Pańskiego kolejne polecenie, by z powodu Heroda zabrał dziecię wraz z matką i emigrował do Egiptu. Dopiero po kilku latach, znowu na polecenie Anioła, wszyscy wracają do rodzinnego Nazaretu.

Św. Józef jest wzorem; patronem i orędownikiem ludzi wszystkich stanów:

  • dla ojców rodzin jest wzorem pracowitości i czujności,
  • dla żon jest wzorem miłości, jedności serc i wierności,
  • ubogim pokazuje, że w biedzie i kłopotach należy szukać oparcia w Bożej Opatrzności,
  • we wszelkich troskach możemy prosić św. Józefa o wstawiennictwo.; Bóg prowadził św. Rodzinę trudną ścieżką. Św. Józef zawierzył jednak Bożej opiece, i z wszystkich trudności wyszedł zwycięsko. Jego wstawiennicza mo­dlitwa jest potężna przed Bogiem. Nie ustawajmy w mo­dlitwie za Jego wstawiennictwem
  • jest patronem dobrej śmierci.

W miesiącu marcu, w tutejszym Domu Misyjnym przez 9 kolejnych dni odprawiamy nowennę i Msze święte we wszystkich intencjach, które nam doślecie. Wasze ofiary pieniężne przeznaczymy na utrzymanie alumnów naszego seminarium i potrzeby misji prowadzonych przez Misjona­rzy Werbistów.

 

Etymologia imienia Józef

W czasach biblijnych noszenie określonego imienia związane było z jednoczesnym uświęcaniem imienia Boga lub odnosiło się do wartości związanych z Bogiem czy też Bogu należnych. Tak też było z imieniem Józef. Imię to należało do grupy imion teoforycznych, składających się z dwóch członów wyrazowych: Jo - jako skrót od Jeho, Jahwe, oznaczające słowo Bóg oraz jasaf oznaczające dodać, przydać. W całości oznaczało niech Bóg pomnoży. Pierwszy raz imię to słyszymy w Starym Testamencie, gdy żona patriarchy Jakuba, Rachela, nadała to imię najmłodszemu synowi z życzeniem, aby Bóg dał jej kolejnych synów. Wówczas urodził się jeszcze Beniamin.

Święty Józefie, Ojcze i Panie nasz,
najczystszy, nieskalany, który godzien byłeś
nosić Dzieciątko Jezus na swoich rękach,
naucz nas obcować z naszym Bogiem,
być czystymi, godnymi stania się drugim Chrystusem.
I pomóż nam czynić i nauczać,
jak Chrystus, Boskich dróg -
ukrytych i świetlanych - mówiąc ludziom,
że mogą na ziemi posiąść nadzwyczajną skuteczność duchową.

JAK NAS ZNALEŹĆ

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Dom Misyjny Księży Werbistów
ul. Klasztorna 4, Górna Grupa
86-134 Dragacz

Tel.: (52) 330 63 00
Tel. kom: 887 415 757
E-mail: svd.g.grupa@werbisci.pl

Nr konta bankowego
98 1600 1462 1837 9336 0000 0001

© 2022 Dom Misyjny św. Józefa

Nasza strona wykorzystuje ciasteczka (cookies). Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. WIĘCEJ