Dziękuję za dar modlitwy

o. Józef Gwóżdź SVD, KOSTARYKA
Drodzy Przyjaciele Misji! W obecnym Roku Liturgicznym, Kościół przypomina nam i zachęca: Bądźmy świadkami Miłości.
Chciałbym się z Wami podzielić moim codziennym doświadczeniem Waszego świadectwa miłości, a także tym wszystkim, co składa się na moje kapłańskie życie w Nikaragui, w parafii św. Mikołaja w Palacaguina.

Bardzo ważnym i konkretnie dotykającym mojego życia na misjach jest doświadczenie łaski Bożej, dzięki modlitwie wielu osób. Siła i moc Waszej modlitwy wstawienniczej towarzyszy mi nie tylko w Roku Kapłańskim. Być może nigdy się nie spotkamy, ale bardzo dziękuję za wsparcie modlitewne potrzebne do pokonywania różnorodnych trudności w sobie i wokół siebie. Bez tej pomocy i świadomości, że ktoś daleko stąd pamięta, nie podołałbym różnorodnym trudnościom i zadaniom.

Dziękuję Warn przede wszystkim za dar modlitwy, będącej świadectwem Waszej wiary i odpowiedzialności za Kościół. Od dwóch lat jestem proboszczem na pograniczu Nikaragui i Hondurasu.

Palacaguina to 6 tysięczne miasteczko i poza nim do parafii należą 22 położone w górach wioski. Jest to bardzo piękna okolica, ale duże odległości znacznie utrudniają pracę duszpasterską. Wspiera mnie w niej o. Edgardo. Żyją tutaj ludzie głębokiej wiary i modlitwy. Owocem pracy moich poprzedników jest zaangażowanie wiernych w przeżywanie liturgii, a także w formację dzieci i młodzieży, pomoc chorym i biednym, uczestnictwo w kursach biblijnych i formacyjnych. Staram się być jednym z Nich i służyć im kapłaństwem. W tutejszą duchowość od niedawna mocno wrasta kult Bożego Miłosierdzia. W związku z tym na­malowałem obraz Jezusa Miłosiernego, który umieściliśmy na centralnym miejscu w naszej świątyni. Codziennie przed każdą Mszą Świętą wierni wypraszają Boże Miłosierdzie dla nas i całego świata. Natomiast w każdy czwartek o godzinie 15.00 adorujemy Jezusa w Naj­świętszym Sakramencie. Każda sobota jest dniem modlitwy młodzieży naszej parafii, głównie osób przygotowujących się do przy­jęcia Sakramentu Bierzmowania. Wspólnie uczestniczymy w adoracji i wsłuchujemy się w słowa Pisma Świętego. To trwanie przed Panem wraz z moimi parafianami odczytuję jako moje najważniejsze i najpiękniejsze zadanie. Spotykać Jezusa, dzielić się Nim z innymi i przyprowadzać ich na spotkanie z Nim...

Nasza praca pastoralna opiera się głównie na formacji liderów wspólnot i katechistów. To grupa licząca 100 osób. Oni prowadzą katechizację, przygotowanie do sakramentów, przewodniczą modlitwom i celebracjom we wspólnotach. Jako kapłan jestem w stanie dotrzeć do wiosek jedynie jeden raz w miesią­cu. Praca w parafii oparta jest na sześciu duszpasterstwach (pastorales), tj. duszpaster­stwo rodzin, chorych, młodzieży, biblijne, socjalne i dzieci (infancia misionera). To właśnie z tymi ludźmi podejmujemy wszelką działalność parafialną w wymiarze duchowym, intelektualnym i socjalnym.

W ostatnim czasie wybudowaliśmy budynek niezbędny do prowadzenia wielu działań w parafii, także kuchnię wraz z jadłodajnią dla biednych i nowe biuro parafialne. Dzięki Waszemu wsparciu finansowemu wybudowaliśmy także dwie nowe kaplice w wioskach należących do naszej parafii. Bardzo dziękuję w imieniu własnym i moich parafian!!! Niech dobry Bóg wynagradza Waszą wrażliwość na biedę i potrzeby innych! Ktoś już dawno temu zauważył, że szczęście to nie dopłynięcie do portu, ale sposób żeglowania, to nie odniesione sukcesy, stanowiska i majątek, ale styl życia. Dzięki temu, że jesteśmy dziećmi Boga i przyjaciółmi Jego Syna, wszystko w naszym życiu ma głęboki sens. Dzięki temu nawet najbardziej prozaiczne chwile, każda modlitwa, otwarte serca na potrzeby innych nabierają blasku wieczności. Także święto, szczęście, radość z bliskości Boga trwa, bez końca. Takiego szczęścia, święta i radości życzę Warn nie tylko na czas nadchodzących Świąt.

Niech Boże Narodzenie wypełni nasze serca pokojem oraz obdarzy wszelkimi potrzebnymi łaskami w Nowym Roku.

O. Józef Gwóźdź SVD
Styczeń 2010

JAK NAS ZNALEŹĆ

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Dom Misyjny Księży Werbistów
ul. Klasztorna 4, Górna Grupa
86-134 Dragacz

Tel.: (52) 330 63 00
Tel. kom: 887 415 757
E-mail: svd.g.grupa@werbisci.pl

Nr konta bankowego
98 1600 1462 1837 9336 0000 0001

© 2022 Dom Misyjny św. Józefa

Nasza strona wykorzystuje ciasteczka (cookies). Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. WIĘCEJ