Modlitwa za zmarłych, którzy poprzedzili nas w drodze od wieczności, jest odwieczną tradycją Kościoła. Poprzez nią wyrażamy duchową łączność z naszymi bliskimi, którzy odeszli do Pana. W szczególny sposób modlimy się wówczas za dusze zmarłych oczekujących w czyśćcu na pełne oglądanie Boga.
W tradycji Kościoła listopad jest miesiącem w szczególny sposób poświęconym modlitwie za zmarlych. Dlatego w listopadzie odprawiamy 30 Mszy św. za poleconych nam zmarłych. Są to tzw. msze wypominkowe. Polecamy w nich Bożemu Miłosierdziu naszych bliskich zmarłych oraz wszystkich zmarłych, za których chcielibyśmy w szczególny sposób pamiętać.
Zwyczaj wypominków wywodzi się z liturgii eucharystycznej starożytnego Kościoła, a w średniowieczu od Francji rozprzestrzenił się na cały Kościół. Powstawały wówczas specjalne księgi zwane nekrologami. Zapisywano w nich imiona zmarłych biskupów, królów, fundatorów, dobroczyńców parafii czy klasztoru oraz ich rodzin. Nekrologi, wraz z imionami lokalnych świętych, kapłan wyczytywał podczas niedzielnej Sumy, po kazaniu, z ambony. Istnieją przekazy, że niekiedy w wyczytywaniu imion świętych sięgano aż do praojca Adama, przez co wypominki trwały bardzo długo. Stanowiły swego rodzaju modlitwę wiernych. Wypominki wywodzą się z wiary, że w niebie każdy z nas ma swoją księgę życia spisaną przez Pana Boga i odczytywaną na Sądzie Ostatecznym.
Prosimy, by kwota ofiary za Msze Święte Listopadowe
była dostosowana do wysokości przyjętej w Państwa parafii zamieszkania.