Msze Św. Listopadowe (Wypominki)

euch04Modlitwa za zmarłych, którzy poprzedzili nas w drodze od wieczności, jest odwieczną tradycją Kościoła. Poprzez nią wyrażamy duchową łączność z naszymi bliskimi, którzy odeszli do Pana. W szczególny sposób modlimy się wówczas za dusze zmarłych oczekujących w czyśćcu na pełne oglądanie Boga.

W tradycji Kościoła listopad jest miesiącem w szczególny sposób poświęconym modlitwie za zmarlych. Dlatego w listopadzie odprawiamy 30 Mszy św. za poleconych nam zmarłych. Są to tzw. msze wypominkowe. Polecamy w nich Bożemu Miłosierdziu naszych bliskich zmarłych oraz wszystkich zmarłych, za których chcielibyśmy w szczególny sposób pamiętać.

Zwyczaj wypominków wywodzi się z liturgii eucharystycznej starożytnego Kościoła, a w średniowieczu od Francji rozprzestrzenił się na cały Kościół. Powstawały wówczas specjalne księgi zwane nekrologami. Zapisywano w nich imiona zmarłych biskupów, królów, fundatorów, dobroczyńców parafii czy klasztoru oraz ich rodzin. Nekrologi, wraz z imionami lokalnych świętych, kapłan wyczytywał podczas niedzielnej Sumy, po kazaniu, z ambony. Istnieją przekazy, że niekiedy w wyczytywaniu imion świętych sięgano aż do praojca Adama, przez co wypominki trwały bardzo długo. Stanowiły swego rodzaju modlitwę wiernych. Wypominki wywodzą się z wiary, że w niebie każdy z nas ma swoją księgę życia spisaną przez Pana Boga i odczytywaną na Sądzie Ostatecznym.

Prosimy, by kwota ofiary za Msze Święte Listopadowe
była dostosowana do wysokości przyjętej w Państwa parafii zamieszkania.

naglowek zamow online


- Inne Msze Święte -

Zamów Mszę świętą online:
 

globeMsza Święta Wieczysta

globeMsza Święta zwykła

globeMsza Święta do św. Józefa

globeMsza Święta ku czci NMP

globeMsza Święta Listopadowa

Ofiarę za zamówioną Mszę świętą (w wysokości uzależnionej od rodzaju Mszy św.) prosimy przesłać na konto:

KSIĘŻA WERBIŚCI
86-134 GÓRNA GRUPA, UL. Klasztorna 4

Nr konta:
98 1600 1462 1837 9336 0000 0001

JAK NAS ZNALEŹĆ

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Dom Misyjny Księży Werbistów
ul. Klasztorna 4, Górna Grupa
86-134 Dragacz

Tel.: (52) 330 63 00
Fax: (52) 330 63 03
E-mail: svd.g.grupa@werbisci.pl

Nr konta bankowego
98 1600 1462 1837 9336 0000 0001

© 2019 Dom Misyjny św. Józefa

Nasza strona wykorzystuje ciasteczka (cookies). Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. WIĘCEJ