Przemierzając szlaki Kofanów w Ekwadorze

Wiadomości o ludzie Kofanów żyjącym w górnym biegu rzeki Bermejo docierały do nas od dłuższego czasu. W ekipie dojrzał plan, aby ich odwiedzić. Ostatecznie decyzja zapada na dzień 8 czerwca. Celem wizyty miało być nawiązanie kontaktu z Kofanami i rozpoznanie terenu. Zgłosiłem się do tego zadania wraz z siostrą Carmen, która włada ich językiem a'inge i jest w szczególny sposób odpowiedzialna za Kofanów żyjących na terenie naszego Wikariatu Apostolskiego.

Na zakolach rzeki czasu

Podczas jednego ze spotkań misjonarzy pracujących na terenie dżungli nawiązałem stosunki przyjacielskie z misjonarzami z nad rzeki Napo, których to stacja misyjna znajdowała się na jednej z wysp na tej rzece. Poprzez radio byliśmy dość często w kontakcie. Ja w tym samym czasie pracowałem również w dżungli, ale nad rzeką Aguarico. Byliśmy od siebie oddaleni o spory szmat ziemi. Często ponawiali zaproszenie abym ich odwiedził. Okazja natrafiła się w momencie, gdy mi powiedzieli, że organizują wypad polegający na rozpoznaniu terenu i „przetarciu” nowej drogi prowadzącej do wspólnot Indiańskich położonych wzdłuż rzeki Tiputini. Takiej okazji nie mogłem zaprzepaścić.

Czytaj cały artykuł (PDF)

Bożonarodzeniowe tradycje w Ekwadorze

Wigilijna wieczerza o północy

Stajenka ze Świętą Rodziną w każdym domu i dzielnicy, codzienne uczestnictwo w adwentowym nabożeństwie Liturgii Słowa i Pasterka przesunięta na wcześniejsze godziny, żeby ekwadorskie rodziny mogły, zgodnie z tradycją, zasiąść o północy do wigilijnej wieczerzy. To tylko niektóre obyczaje świąteczne w Ekwadorze, o których opowiada świecianin, werbista, misjonarz – ojciec Kajetan Sahlke.

Rodzina Saraguros w Ekwadorze

Województwo Loja położone na południu Ekwadoru, a zwłaszcza północno-wschodnią część województwa Loja i część województwa Zamora Chinchipe, szczególnie brzegi rzeki Nangaritza, zamieszkuje liczna grupa etniczna zwana Saraguros.

Duchowość Indian z gór andyjskich z Ekwadoru

W Kościele istnieją różne rodzaje duchowości. Wszystkie zakony kapłanów, ojców, braci, sióstr zakonnych, organizacji humanitarnych ludzi świeckich - żyją oni i działają według swej specyficznej duchowości.

Natomiast tego, co jest duchowością Indian, nie znamy dobrze: zawsze ją przeżywaliśmy, ale bardzo rzadko jest ona wyrażana słowem. Dopiero podczas tego kursu, postaramy się, razem, ją zdefiniować.

Page 1 of 2

Inne listy z tego kraju

JAK NAS ZNALEŹĆ

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Dom Misyjny Księży Werbistów
ul. Klasztorna 4, Górna Grupa
86-134 Dragacz

Tel.: (52) 330 63 00
Tel. kom: 887 415 757
E-mail: svd.g.grupa@werbisci.pl

Nr konta bankowego
98 1600 1462 1837 9336 0000 0001

© 2022 Dom Misyjny św. Józefa

Nasza strona wykorzystuje ciasteczka (cookies). Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. WIĘCEJ