40 lat kapłaństwa o. Ryszarda Strzyżewskiego SVD

40rstrzyz gg22 minW sobotę 14 lipca w Domu Misyjnym św. Józefa w Górnej Grupie jubileusz 40-lecia kapłaństwa obchodził o. Ryszard Strzyżewski SVD, wieloletni misjonarz w Japonii. W uroczystości wzięla udział rodzina, przyjaciele o. Ryszarda oraz współbracia werbiści z Gornej Grupy i innych domów Polskiej Prowincji SVD.

O godz. 11.00 jubilat odprawił Mszę Św. w kaplicy klasztornej. Jednym z koncelenransów był o. Eugeniusz Krauza SVD, który również w tym roku obchodzi 40. rocznicę swoich święcen kapłańskich.

80 lat o. prof. Andrzeja Bronka SVD

80latabronk021 lipca w Domu Misyjnym św. Józefa w Górnej Grupie 80-te urodziny obchodził o. prof. Andrzej Bronk. W uroczystości wzięło udział ok. 50 osób, w tym przyjaciele o. Andrzeja ze środowisk naukowych z Lublina, Poznania, Warszawy i Gdańska.

O godz. 11.00 w kaplicy domowej Jubilat odprawił Mszę Świętą, którą koncelebrowali z nim jego kursowi koledzy oraz współbracia werbiści z Górnej Grupy i innych domów Polskiej Prowincji.

Odsłonięcie i poświęcenie tablicy pamiątkowej

posw tablica pozar1119 września na terenie Domu Misyjnego św. Józefa w Górnej Grupie odbyła się prosta ceremonia odsłonięcia i poświęcenia tablicy pamiątkowej poświęconej ofiarom tragicznego pożaru z 1980 roku.

W nocy 31 października w budynkach klasztornych, w których wówczas znajdowała się filia Wojewódzkiego Zespołu Psychiatrycznego w Świeciu, wybuchł pożar. Zginęło 55 pacjentów, 26 kolejnych zostało ciężko poparzonych.

50-lecie Muzeum Misyjno-Etnograficznego w Pieniężnie

plakatb2ostv418 października  2014 r. Muzeum Misyjno-Etnograficzne Księży Werbistów w Pieniężnie obchodzi 50-lecie swojej działalności.

Wszystkich serdecznie zapraszamy na uroczystości jubileuszowe, w programie: Msza Święta Dziękczynna, której przewodniczy Ks. Abp Wojciech Ziemba, Spotkanie Jubileuszowe (prelekcje zaproszonych Gości, zwiedzanie Muzeum, projekcja filmów misyjnych, zajęcia warsztatowe dla dzieci i młodzieży, spotkania z misjonarzami), Rozstrzygnięcie Konkursu plastycznego pt. „Muzeum moich marzeń”.

Przewidywany czas uroczystości – od godz. 11 do 16.

Spotkanie braci werbistów

W dniach 7-9 grudnia 2012 roku w Domu św. Józefa w Górnej Grupie odbyło się doroczne spotkanie braci Polskiej Prowincji Zgromadzenia Słowa Bożego.

Na spotkaniu została przedstawiona sylwetka błogosławionego brata Grzegorza Frąckowiaka, jednego z czterech werbistowskich męczenników II wojny światowej, który dobrowolnie oddał swoje życie za innych.

Obrazy siostry Patrycji SSpS

17 listopada (sobota) w Osieku, małej miejscowości na Kociewiu odbył się pierwszy wernisaż s. Patrycji Senger ze zgromadzenia Służebnic Ducha Świętego. Wystarczy spojrzeć na obrazy artystki, żeby zrozumieć, dlaczego właśnie w tym miejscu musiała mieć miejsce pierwsza wystawa jej prac malarskich.

Żurawie, lilie wodne, opadający liść lipy, gałąź wiśni czy piękne słoneczniki przeniesione na obrazy wprost z karszańskich pól. To właśnie tam, w maleńkiej drewnianej chatce w Karszanku, kilkadziesiąt lat temu wszystko się zaczęło – życie, malarstwo i powołanie.

Afrykańskie safari w Muzeum Grudziądzkim

23 października 2009 r. o godz. 17.00 w Muzeum im. Ks. Dr Władysława Łęgi w Grudziądzu przy ul. Spichrzowej 17, zostały otwarte wystawy: „Wspomnienia z Afryki” i „Afrykańskie safari”.

„Wspomnienia z Afryki” to ekspozycja, na którą składają się obiekty wypożyczone z Muzeum Misyjno – Etnograficznego Księży Werbistów w Pieniężnie. Są to głównie zabytki kultury materialnej Czarnej Afryki, czyli pochodzące z krajów znajdujących się na południe od Sahary.

Zebranie dyrektorów PDM

W dniach 16-18 września w Niepokalanowie odbyło się jesienne zebranie Papieskich Dzieł Misyjnych. Tradycyjnie już oprócz dyrektorów diecezjalnych PDM wzięli w nim udział referentki misyjne zgromadzeń żeńskich oraz promotorzy misyjni zgromadzeń męskich, a także animatorzy misyjni.

Celem zebrania Papieskich Dzieł Misyjnych oraz innych środowisk misyjnych w Polsce było również wyznaczenie programu zadań na obecny rok duszpasterski oraz zachęcenie do podejmowania wspólnych wysiłków, aby budzić powszechną świadomość i odpowiedzialność misyjną.

Świadectwo życia, świadectwo wiary

W związku z obchodami jubileuszu 100. rocznicy śmierci św. Arnolda Janssena i św. Józefa Freinademetza na terenie Domu Misyjnego w Górnej Grupie, wszczęte zostały starania o nowy wystrój Muzeum Etnograficzno-Misyjnego znajdującego się na terenie tegoż domu.

Dzięki współpracy Sekretarza d/s Misji O. Waldemara Kusa SVD, Referenta Misyjnego z Pieniężna O. Wiesława Dudara SVD, Siostry Luizy Żaczek SSpS oraz Rektora Domu Misyjnego w Górnej Grupie, Ojca Feliksa Kubicza SVD, mogła powstać nowa prezentacja wystaw, ukazujących działalność misyjną jak i charyzmat naszego Zgromadzenia Księży Werbistów.

     
     

Neoprezbiterzy w Górnej Grupie

Dnia 26 maja 2008 roku, gościli w Domu Misyjnym p.w. św. Józefa w Górnej Grupie nasi neoprezbiterzy, którzy dnia 10 maja 2008 roku otrzymali w Pieniężnie święcenia kapłańskie z rąk J.E. ks bpa Tadeusza Płoskiego.

Page 1 of 2

JAK NAS ZNALEŹĆ

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Dom Misyjny Księży Werbistów
ul. Klasztorna 4, Górna Grupa
86-134 Dragacz

Tel.: (52) 330 63 00
Tel. kom: 887 415 757
E-mail: svd.g.grupa@werbisci.pl

Nr konta bankowego
98 1600 1462 1837 9336 0000 0001

© 2022 Dom Misyjny św. Józefa

Nasza strona wykorzystuje ciasteczka (cookies). Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. WIĘCEJ