Wystawa "Ekwador – różnorodność w centrum świata"

Dnia 1 marca 2007 roku nastąpiło uroczyste otwarcie wystawy zorganizowanej przez Ambasadę Ekwadoru oraz Instytut Studiów Regionalnych i Globalnych wydział geografii na Uniwersytecie Warszawskim, pod tytułem „Ekwador – różnorodność w centrum świata”. Wystawę można zwiedzać do 14 marca 2007 roku.

Podczas otwarcia wystawy, pan ambasador, zwracając się do zaproszonych gości, wśród których byli Misjonarze ze Zgromadzenia Słowa Bożego, jak i dyrektor diecezjalny PDM z diecezji pelplińskiej, podkreślił działalność ewangelizacyjno-dydaktyczno-społeczną, jaką prowadzą misjonarze przybyli z wielu zakątków świata, w tymże i z Polski, wśród których znajdują się Księża Werbiści jak i księża Fideidoniści.

Oprócz pana dr Fernando Flores, który jest ambasadorem Ekwadoru, głos zabrali m.in.: pan prof. Jerzy Makowski z Zakładu Geografii Ameryki Łacińskiej , pan dr hab. Mirosław Gerny, którzy w swoich przemówieniach zaznaczyli iż: Republika Ekwadoru położona jest w centrum świata, na równiku. Mimo iż jest to jeden z najmniej szych krajów w Ameryce Południowej, Ekwador jest równocześnie jednym z najbardziej zróżnicowanych, zarówno geograficznie, jak i ekologicznie, krajów świata. Kraj ten charakteryzuje się bardzo urozmaiconą topografią, możemy bowiem wyróżnić cztery regiony naturalne i 'strefy' ekologiczne, które cechuje niepowtarzalny klimat, flora i fauna. Nie opuszczając kraju można odwiedzić tropikalną dżunglę, góry i wybrzeże!

Bioróżnorodność Ekwadoru nie ma sobie równej na całym świecie. Około 10 procent (25,000) światowej roślinności endemicznej jest usytuowane na terenie, który zajmuje jedynie 0.02 procent powierzchni ziemi. W kraju skatalogowano około 3800 gatunków kręgowców, 1550 gatunków ptaków, 320 gatunków ssaków, 350 gatunków gadów oraz 375 gatunków płazów; również ilość ptaków przypadających na dany obszar jest tam większa niż w jakimkolwiek innym państwie Ameryki Łacińskiej. Na obszarze Ekwadoru żyje 18 procent gatunków występujących na świecie; w Ekwadorze występuje też ponad milion gatunków owadów, wśród których wyróżniamy 4500 gatunków motyli.

Ekwador posiada ponad 30 parków narodowych, z których dwa zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa przyrodniczego UNESCO.
Spektakularną atrakcją turystyczną Andów jest Aleja Wulkanów, gdzie można uprawiać wspinaczkę i wędrówki wysokogórskie.

Quito - stolica Ekwadoru - oraz miasto Cuenca zostały wpisane przez UNESCO na listę światowego dziedzictwa kulturalnego. Quito i Kraków są miastami partnerskimi. Świątynie i muzea Ekwadoru są świadectwem bogatej spuścizny kulturowej reprezentowanej przez rzeźbę i malarstwo, zaś zabytki architektoniczne odzwierciedlają wiele etapów ekwadorskiej szkoły artystycznej.

Kursy tańca i hiszpańskiego, a także indiańskie targi oferujące tradycyjne rękodzieło miejscowych artystów to kolejne ważne elementy charakteryzujące Ekwador.

Rejon Wybrzeża oferuje turystom przepiękne plaże nad Oceanem Spokojnym, gdzie można uprawiać, między innymi, nurkowanie, surfing oraz inne sporty wodne, jak również wędkowanie. Ponadto możliwość obserwowania występujących w Pacyfiku wielorybów garbatych przyciąga miłośników przyrody i morza. Będą Państwo zachwyceni smakiem krewetek olbrzymich, langust, krabów oraz różnorodnych owoców morza.

Ekwador posiada również Puszczę Amazońską z jej starożytnymi kulturami, szamanami leczącymi choroby ciała i duszy, rwącymi rzekami, wodospadami, strumieniami, moczarami i bagnami, a także licznymi gatunkami gadów i płazów.

Sławne wyspy Galapagos - rezerwat przyrody znajdujący się na liście światowego dziedzictwa UNESCO - oferują turystom bezpośredni kontakt z naturą. Można tam podziwiać pingwiny, żółwie olbrzymie, iguany, głuptaki niebieskonogie oraz inne niepowtarzalne gatunki fantastycznej i magicznej natury. Na wyspach znajduje się stacja badawcza Charlesa Darwina.

Tak więc Ekwador oferuje całą gamę możliwości, w tym między innymi: obserwowanie ptaków, odwiedzenie społeczności wiejskich, indiańskie targi, kursy języka hiszpańskiego oraz tańca, jazdę rowerami górskimi, wspinaczkę oraz wędrówki górskie, muzea, nurkowanie głębinowe, obserwowanie wielorybów, rafting i spływy kajakowe oraz wolontariat. Środowisko ludzkie, bogactwo i urodzajność ziemi, różnorodność zasobów naturalnych i rejonów, bioróżnorodność, zróżnicowane możliwości turystyczne, a także bogactwo kulturowe i etniczne składają się na ogromną siłę tego jedynego w swoim rodzaju kraju.

Dziesięć powodów, dla których warto odwiedzić Ekwador:

  1. Różnorodność nie mająca sobie równej
  2. Wyspy Galapagos i inne obszary na liście światowego dziedzictwa UNESCO
  3. Nieograniczony wachlarz przygód
  4. Autentyczne doświadczenia kulturowe
  5. Przykład zrównoważonej turystyki
  6. Dla każdego coś miłego
  7. Łatwość podróżowania
  8. Bezpiecznie i przyjaźnie
  9. Wieczna wiosna
  10. Z dala od uczęszczanego szlaku

JAK NAS ZNALEŹĆ

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Dom Misyjny Księży Werbistów
ul. Klasztorna 4, Górna Grupa
86-134 Dragacz

Tel.: (52) 330 63 00
Tel. kom: 887 415 757
E-mail: svd.g.grupa@werbisci.pl

Nr konta bankowego
98 1600 1462 1837 9336 0000 0001

© 2022 Dom Misyjny św. Józefa

Nasza strona wykorzystuje ciasteczka (cookies). Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. WIĘCEJ