Ekwador - różnorodność w centrum świata

"Ekwador - różnorodność w centrum świata"
Muzeum Podróżników
Wystawa czynna od 25 stycznia do 6 marca 2006
Kurator: Magdalena Ńierzwicka
Aranżacja plastyczna: Magdalena Nierzwicka, Bogna Łakomska
Fot. J. Sielski

Ekwador (ecuador – z j. hiszp. równik) to państwo Ameryki Południowej, leżące po obu stronach równika, sąsiadujące z Kolumbią i Peru. Terytorium obecnego Ekwadoru zamieszkiwały liczne plemiona indiańskie, które w XV wieku zostały podbite przez ekspansywne Imperium Inków, a wkrótce potem dostały się pod panowanie hiszpańskie. Dziś Ekwador jest republiką prezydencką.

Państwo to obejmuje swym zasięgiem trzy główne regiony geograficzne: Wybrzeże (costa), Andy z pasem przedgórzy oraz Niziną Amazonki, a także leżące na Oceanie Spokojnym (960 km od lądu) - Wyspy Galapagos ( Archipiélago de Colón, czyli Archipelag Kolumba ).

Wystawa przygotowana przez Ambasadę Ekwadoru w Polsce prezentuje obiekty, które w sposób istotny charakteryzują kulturę i obyczaje tego egzotycznego i ciekawego kraju.

Wśród obiektów pochodzących z Wybrzeża odnaleźć można piękną i oryginalną biżuterię wykonaną z czarnego korala, czy etniczne naszyjniki z nasion, z wisiorkami z tagua – orzecha palmy, nazywanego często roślinną kością słoniową. Ciekawie prezentują się owoce z egzotycznego drewna balsa.

Środkową część kraju pokrywają Andy Ekwadorskie złożone z łańcuchów Kordylery Zachodniej i Kordylery Środkowej. Stąd pochodzą oryginalne eksponaty wystawy - wiele wyrobów rzemiosła artystycznego: skrzynek z drewna i pasm roślinnych, rzeźb Indian oraz lalek wykonanych z liści kukurydzy, tkanin i z rozbitej kory roślin.

Rdzenna ludność Ekwadoru, podobnie jak mieszkańcy innych zakątków Ameryki Łacińskiej, słynie z pięknych wyrobów tkackich. Tradycyjne stroje kobiece - złożone ze spódniczek, sukni, bluzek i tkanych krajek - prezentują nadto piękno haftowanych motywów zdobniczych. Wśród obiektów pochodzących z Andów nie mogło zabraknąć toreb, czapek i swetrów wykonanych z wełny z lam.

Nizina Amazonki (Oriente) stanowi 50% powierzchni tego kraju, którą zamieszkują Indianie leśni. Ten region reprezentują przedmioty niezbędne do życia w selvie – dżungli amazońskiej. Tu również dominują przedmioty i biżuteria wykonane z naturalnych surowców: nasion, łodyg roślinnych i drewna, a także wyroby gliniane.

Wyspy Galapagos są reprezentowane figurkami żółwi, pancerników oraz ptaków, z uwagi na występujące tam liczne gatunki endemiczne, pozostające pod ścisłą ochroną. Archipelag, będący Parkiem Narodowym Galapagos, został uznany przez UNESCO w 1978 r. za Miejsce Światowego Dziedzictwa. 
Obszar dzisiejszego Ekwadoru zamieszkiwały niegdyś plemiona indiańskie, które w czasach prekolumbijskich pozostawiły ślady swej egzystencji w formie licznych przedmiotów ceramicznych - głównie naczyń i figurek. Na wystawie pokazano kilka obiektów z tego okresu, a mianowicie: okaryny, stempel i naczynia gliniane.

Obecnie Ekwador jest państwem, które zamieszkuje 27 grup etnicznych, tworzących mozaikę ras, tradycji oraz sposobów życia. Odbicie ich zwyczajów odnaleźć można w przepięknym rękodziele, urozmaiconej gastronomii i kolorowych, lokalnych fiestas.

Za: www.muzeum.torun.pl

Fot. o. Kajetan Sahlke SVD

JAK NAS ZNALEŹĆ

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Dom Misyjny Księży Werbistów
ul. Klasztorna 4, Górna Grupa
86-134 Dragacz

Tel.: (52) 330 63 00
Tel. kom: 887 415 757
E-mail: svd.g.grupa@werbisci.pl

Nr konta bankowego
98 1600 1462 1837 9336 0000 0001

© 2022 Dom Misyjny św. Józefa

Nasza strona wykorzystuje ciasteczka (cookies). Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. WIĘCEJ